ГЛАВНАЯ Образцы планов Биология Биология пәнінен 9 сынып қысқа мерзімді сабақ жоспар ҚМЖ

Биология пәнінен 9 сынып қысқа мерзімді сабақ жоспар ҚМЖ

778
0

Сыныбы:  9    Пәні: Биология        Мерзімі:______________

 

Сабақ тақырыбы: Ядро, оның құрылысы және қызметі. Ядроның жетекші рөлі.
Сабақ мақсаты: Сыни тұрғысынан ойланатын тапсырмалар беру арқылы жаңа тақырыпты меңгерту.

 

Табыс критерийлері: Сыни тұрғысынан ойлана алады.

Жаңа тақырыпты меңгереді.

Сабақ түрі: Жаңа сабақ

 

Уақыт Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Керекті жабдықтар
Кіріспе

2 мин

 

 

 

2 мин

 

 

5 мин

 

 

 

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

 

 

 

Топқа бөлу

 

 

«Миға шабуыл» әдісі бойынша үй тапсырмасын бекіту.

1.       Жасушалық құрылымдар неден тұрады?

2.       Голджи жиынтығына нені жатқызамыз?

Шеңбер болып тұрып,бір-бірлеріне жылы лебіздер айту арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады.

 

Түрлі-түсті стикерлермен 4 топқа бөлінеді.

 

Сұрақтарға жауап беру арқылы үй тапсырмасын бекітеді.

 

 

 

 

 

Түрлі-түсті стикерлер

Жаңа сабақ

10 мин

 

 

 

 

 

 

«Ассосиация» әдісі бойынша жаңа сабақтың мазмұнымен таныстыру.

Оқушыларды жаңа тақырыппен таныстырамын. Жаңа тақырыпқа сәйкес топтық жұмыс жасатамын.

Берілген тақырыпты дәптерлеріне жазып алып, плакатқа топтастырады. Өз пікірлерін дәлелдейді. Плакат, маркер, бағалау парақшасы
Жаңа сабақты қолдану

15

мин

 

 

 

 

 

 

 

Деңгейлік тапсырмалар беру. Деңгейлік тапсырмаларды топтасып орындайды.

1 топ:

2 топ:

3 топ:

4 топ:

Оқулық
Жаңа сабақты қорытындылау

6 мин

 

«Зымыран сұрақтар» әдісі бойынша жаңа сабақты қорытындылау. Сыныптастарының қойылған сұрақтарына жылдам жауап бере отырып, жаңа сабақты қорытындылайды. Бағалау парақшасы
 

Бағалау

5 мин

 

 

 

 

 

 

Смайликтермен формативті бағалау.

Топтық бағалау жүргізу

 

 

Кері байланыс орнату.

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма беру. Тест құрастыру

Ынталанады.

Топ басшылары бағалау критерийлеріне сүйене отырып, топ мүшелерін бағалайды.

Не білдім? Не білдім? Не білгім келеді? Сұрақтарға жауабын стикерге жауап беріп, рефлексия плакатына іледі.

 

 

Күнделікке жазып алады.

Смайликтер, бағалау парақшасы

 

Рефлексия плакаты, стикерлер

 

 

 

Күнделік

Не сәтті өтті?  
 
 
Не сәтсіз болды?  
 
 
Нені дамыта алар едім?  
 
 

 

Оқуісіорынбасары:__________________________________

Сыныбы:  9    Пәні: Биология        Мерзімі:______________

 

Сабақ тақырыбы: Прокариоттық және эукариоттық жасушалар, олардың құрылысындағы ерекшеліктер.

№3 зертханалық жұмыс.

Өсімдік, жануар және бактерия жасушаларының құрылысы. Олардың құрылысындағы айырмашылықтарды табу.

Сабақ мақсаты: Прокариоттық және эукариоттық жасушалар, олардың құрылысындағы ерекшеліктерінің айырмашылығы

туралы түсініктер беру.                                      .

 

Табыс критерийлері: Оқушылар Прокариоттық және эукариоттық жасушалар, олардың құрылысындағы ерекшеліктерінің айырмашылығы

    туралы түсініктер береді.

Сабақ түрі: Жаңа сабақ

 

Уақыт Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Керекті жабдықтар
Кіріспе

2 мин

 

 

 

2 мин

 

 

5 мин

 

 

 

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

 

 

 

Топқа бөлу

 

 

«Ядро, құрылысы мен қызметі» тақырыбына кластер жасату арқылы үй тапсырмасын бекіту.

Шеңбер болып тұрып,бір-бірлеріне жылы лебіздер айту арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады.

 

Джиксо әдісі бойынша 1,2,3,4 санау арқылы  4 топқа бөлінеді.

 

Өтілген тақырыпқа байланысты топтастырып, пікір алмасады.

 

 

 

 

 

 

 

 

Плакат, маркер, бағалау парақшасы

Жаңа сабақ

10 мин

 

 

Прокариоттық және эукариоттық жасушалар тақырыбына Венн диаграммасын жасатамын. Берілген тақырыпқа сәйкес салыстырады,ортақ айырмашылықтарын табады. Плакат, маркер, бағалау парақшасы
Жаңа сабақты қолдану

15

мин

Зертханалық жұмыс жасату. Оқулықта берілген зертханалық жұмысты жеке орындайды, жүптасып бағалайды. Оқулық, зертханалық жұмыс дәптері.
Жаңа сабақты қорытындылау

6 мин

 

«Ай» әдісі арқылы (жаңа ай, жарты ай, толық ай) жаңа  сабақты қорытындылау

 

 

Топтық жұмыс арқылы  тапсырмаларды орындайды  және жақсы түсінген оқушы топтастарының сұрақтарына жауап беріп, диалогтік оқыту іске асады.

Толық ай – сабақты толық түсіндім;

Жарты ай  — мен жартылай түсіндім;

— Жаңа ай – менің түсінбегенім басымдау болды.

 

Бағалау парақшасы, айлар
 

Бағалау

5 мин

 

 

 

 

 

 

Ауызша мақтау, мадақтау арқылы формативті бағалау.

Топтық бағалау жүргізу

 

 

Кері байланыс орнату.

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма беру. Жаңа материал іздену.

Ынталанады.

 

Топ басшылары бағалау критерийлеріне сүйене отырып, топ мүшелерін бағалайды.

Не білдім? Не білдім? Не білгім келеді? Сұрақтарға жауабын стикерге жауап беріп, рефлексия плакатына іледі.

 

 

Күнделікке жазып алады.

 

 

бағалау парақшасы

 

Рефлексия плакаты, стикерлер

 

 

 

Күнделік

Не сәтті өтті?  
 
 
Не сәтсіз болды?  
 
 
Нені дамыта алар едім?  
 
 

 

Оқуісіорынбасары:__________________________________

                                           

                                              Қысқа мерзімді жоспарлау 10

 

Күні: Пәні: Биология Сынып: 11
Сабақтың тақырыбы Органикалық заттардың тотығуы есебінен жасушаның энергиямен қамтамасыз етілуі. Биологиялық тотығу және жану. Анаэробтық және аэробтық гликолиз.  Митохондриялар — жасушаның энергиялық стансасы
Сабақтың мақсаты Органикалық заттардың тотығуы есебінен жасушаның энергиямен қамтамасыз етілуі. Биологиялық тотығу және жану. Анаэробтық және аэробтық гликолиз.  Митохондриялар — жасушаның энергиялық стансасыныңқасиеттерімен таныстыру.

 

Оқытудың нәтижелері Органикалық заттардың тотығуы есебінен жасушаның энергиямен қамтамасыз етілуі. Биологиялық тотығу және жану. Анаэробтық және аэробтық гликолиз.  Митохондриялар — жасушаның энергиялық стансасыныңқасиеттерімен танысады.
Негізгі дереккөздер Плакат, маркер, бағалау парақшасы, стикерлер
Модульдің кіріктірілуі Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Оқыту үшін бағалау және оқудағы үшін бағалау, Ақпараттық-коммуникативтік технологияларды оқыту, Дарынды және талантты балаларды оқыту, Оқушыларды жас ерешеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, Оқытудағы басару және көшбасшылық.

                                                   

                                                Сабақтың барысы

 

Сабақ бөлімінің кезеңдері Уақыт Мұғалімнің ісәрекеті Оқушының ісәрекеті Бағалау Ресурстар, көрнекіліктер
Кіріспе 2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

Топқа бөлу

 

 

 

 

 

 

 

 

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

 

 

 

 

 

 

«Ыстық орындық» әдісі бойынша үй тапсырмасын бекіту.

 

Қазақ зиялылары аттары жазылған қима қағаздармен 5 оқушыдан 5 топқа бөлінеді.

«Абай», «Ыбырай», «Шәкәрім», «Мұхтар», «Ахмет»

 

Шеңбер болып тұрып, бір-бірлеріне жылы лебіздер айтып, гүл беру арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады.

Орындыққа отырып, сұрақтарға жауап беру арқылы үй тапсырмасын бекітеді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтық бағалау.

Смайликтермен формативті бағалау

Таратпа қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

Гүлдер

 

 

 

 

 

 

 

Орындық, смайликтер

Жаңа сабақтың таныстырылымы 14

минут

 

 

 

 

«Екі түрлі жазба күнделігі» стратегиясы арқылы жаңа сабақтың мазмұнымен таныстыру. Жаңа тақырыпты оқиды, плакаттың бір бетіне әсер еткен тұсын жазса, екінші тұсына неліктен әсер еткенін жазады. Дәлелдейді. Топтық бағалау.

Смайликтермен формативті бағалау

Плакат, маркер, смайликтер, бағалау парақшасы
Жаңа сабақты қолдану 10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Бағдаршам» стратегиясы арқылы тапсырмаларды орындату.

 

 

 

 

 

Берілген тапсырмаларды орындай отырып, бағдаршамның түстері арқылы түсінген түсінбегенін айтады. Жасыл түс қызыл түске көмектеседі.

 

 

 

 

Топтық бағалау.

Смайликтермен формативті бағалау

АКТ, түрлі-түсті фишкалар, смайликтер
Жаңа сабақты қорытындылау

 

 

5 минут «Өрмекшінің торы» әдісі бойынша жаңа сабақты қорытындылаймын.

Оқушыларды шеңбер қылып тұрғызып, бір-бірлеріне сұрақ-жауап өткізу.

 

Шеңбер болып тұрып, жаңа тақырыпқа байланысты сұрақ-жауап өткізу арқылы өрмекшінің торын құрастырады.

 

 

Топтық бағалау.

Смайликтермен формативті бағалау

Жіп, смайликтер
3минут Топтық бағалау

Смайликтермен формативті бағалау

Топ басшысы топ мүшелерін бағалау критерийлеріне қарай бағалайды.

Ынталанады.

Топтық бағалау.

Смайликтермен формативті бағалау

Бағалау парақшасы, смайликтер
3 минут Рефлексия. Не білдім? Не білгім келеді? Не білемін? Деген сұрақтарға стикерге жауаптарын жазғызу. Не білдім? Не білгім келеді? Не білемін? Деген сұрақтарға жауапты стикерге түсіріп, рефлексия парағына леді. Рефлексия парағы, стикер
1 минут Үйге тапсырма беру.    Эссе жаздыру. Күнделікке жазып алады. Күнделік

 

Қысқа мерзімді жоспарлау 13

 

Күні: Пәні: Биология Сынып: 9
Сабақтың тақырыбы   Гендік және жасушалық инженерия.
Сабақтың мақсаты Оқу материалдарын түсіне отырып,ойлау Қабілетін дамыту.
Оқытудың нәтижелері .    Гендік және жасушалық инженерия.         танысады. Ойлау қабілеті дамиды
Негізгі дереккөздер Плакат, маркер, бағалау парақшасы, қима қағаздар
Модульдің кіріктірілуі Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Оқыту үшін бағалау және оқудағы үшін бағалау, Ақпараттық-коммуникативтік технологияларды оқыту, Дарынды және талантты балаларды оқыту, Оқушыларды жас ерешеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, Оқытудағы басару және көшбасшылық.

                                                   

                                                Сабақтың барысы

 

Сабақ бөлімінің кезеңдері Уақыт Мұғалімнің ісәрекеті Оқушының ісәрекеті Бағалау Ресурстар, көрнекіліктер
Кіріспе 2 минут

 

 

2 минут

Топқа бөлу

 

 

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Джиксо әдісі арқылы 1,2,3,4 санау арқылы топқа бөлінеді.

Шаттық шеңберін құрып, бір-бірлерне жылы тілектер айту арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырды.

Жаңа сабақтың таныстырылымы 4 минут

 

 

 

 

7 минут

 

Білу.  «Жадылық серуен» әдісі бойынша жаңа тақырыпты өткен сабақпен байланыстырып сұрақ қою.

 

Түсіну.  «Фиш Боун» әдісі бойынша жаңа сабақтың мазмұнымен таныстыру.

 

Өтілген материалды сұрақтарға жауап беру арқылы естеріне түсіріп, есте сақтау қабілеттері артады.

Балық қаңқаларына жаңа тақырыпқа сәйкес терминдер жазып, оның себептерін дәлелдейді.

Сыныптасын критериалды бағалау.

Басбармақты көтеру, төмен түсру арқылы формативті бағалау.

 

Оқулық

 

 

 

 

Плакат, маркер, бағалау парақшасы

Жаңа сабақты қолдану 10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

Қолдану. «Мозайка» әдісі бойынша алған білімдерін практикада ұштастыру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Талдау. Гендік және жасушалық инженерияға байланысты жұптық әңгіме жүргізу.

4-ке бөлінген қима қағаздардағы тапсырмаларды  орындап, мозайка құрастырады.

 

 

 

 

 

 

 

Жұпқа бөлініп, анықтауыштық қатынасқа байланысты мысалдар келтіріп, бір-бірлеріне түсндіреді.

Сыныптасын критериалды бағалау.

Басбармақты көтеру, төмен түсру арқылы формативті бағалау.

Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, өзара бағалау жасайды.

Қима қағаздар, бағалау парақшасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қима қағаздар, бағалау парақшасы

Сергіту сәті 3 минут Видеоролик көрсету арқылы сергіту сәтін өткізу. Жануарлар әлемі туралы видеоролик көріп, сергіп қалады. АКТ
Жаңа сабақты қорытындылау

 

 

5 минут Жинақтау. «Аквариум»  әдісі бойынша жаңа сабақты қорытындылау. Жаңа тақырыпқа байланысты бір топтан оқушы шығып ой айтады, келесі топ мүшесі жалғастырады. Сыныптасын критериалды бағалау.

Басбармақты көтеру, төмен түсру арқылы формативті бағалау.

 

3минут Бағалау. Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, сыныптасын бағалату.

Басбармақты жоғары, төмен көтеру арқылы формативті бағалау.

 Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, бір-бірлерін бағалайды.

Басбармақты жоғары, төмен көтеріп  ынталанады.

Сыныптасын критериалды бағалау.

Басбармақты көтеру, төмен түсру арқылы формативті бағалау.

 

бағалау парақшасы
3 минут Рефлексия. Не білдім? Не білгім келеді? Не білемін? Деген сұрақтарға стикерге жауаптарын жазғызу. Не білдім? Не білгім келеді? Не білемін? Деген сұрақтарға жауапты стикерге түсіріп, рефлексия парағына леді. Рефлексия парағы, стикер
1 минут Үйге тапсырма беру.  Тест құрастыру. Күнделікке жазып алады. Күнделік

Сыныбы:

 

Оқушының аты- жөні:                                 Бағалаушы оқушының аты-жөні:

Білу Түсіну Қолдану Талдау Жинақтау Бағалау Қорытынды балл
10 10 10 10 40 5

50-60-5

30-40-4

20-10-3

 

                                                    Қысқа мерзімді жоспарлау 1

 

Күні: Пәні: Биология Сынып: 9
Сабақтың тақырыбы Организмнің біртұтас екендігі.  Өзгергіш жағдайларға организмнің бейімделу деңгейлері. Өзіндік реттелу. Организмнің бастапқы даму кезеңдеріне  сыртқы орта жағдайларының әсері. Биологиялық сағат. Анабиоз.
Сабақтың мақсаты Организмнің біртұтас екендігі.  Өзгергіш жағдайларға организмнің бейімделу деңгейлері. Өзіндік реттелуімен таныстыру.   Диалогтік оқыу арқылы   жаңа сабақтың мазмұныымен  таныстыру.
Оқытудың нәтижелері біледі.   Бір-бірлеріне сұрақтар қойып жауап  беру арқылы  жаңа сабақтың мазмұнымен танысады.
Негізгі дереккөздер Плакат, маркер, бағалау парақшасы, қима қағаздар
Модульдің кіріктірілуі Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Оқыту үшін бағалау және оқудағы үшін бағалау, Ақпараттық-коммуникативтік технологияларды оқыту

                                                   

                                                Сабақтың барысы

 

Сабақ бөлімінің кезеңдері Уақыт Мұғалімнің ісәрекеті Оқушының ісәрекеті Бағалау Ресурстар, көрнекіліктер
Кіріспе 2 минут

 

 

2 минут

Топқа бөлу

 

 

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Джиксо әдісі арқылы 5 оқушыдан 5 топқа бөлу.

Шаттық шеңберін құрып, бір-бірлерне жылы тілектер айту арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырды.

Жаңа сабақтың таныстырылымы 11 минут

 

 «Фиш Боун» әдісі бойынша жаңа сабақтың мазмұнымен таныстыру.

 

Балық қаңқаларына жаңа тақырыпқа сәйкес терминдер жазып, оның себептерін дәлелдейді. Сыныптасын критериалды бағалау.

Басбармақты көтеру, төмен түсру арқылы формативті бағалау.

 

Оқулық

Плакат, маркер, бағалау парақшасы

Жаңа сабақты қолдану 15 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа тақырыпқа  байланысты жұптық әңгіме жүргізу.  Жұпқа бөлініп, биологиялық сағат. Анабиозға байланысты мысалдар келтіріп, бір-бірлеріне түсндіреді. Сыныптасын критериалды бағалау.

Басбармақты көтеру, төмен түсру арқылы формативті бағалау.

 

Қима қағаздар, бағалау парақшасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті 3 минут Видеоролик көрсету арқылы сергіту сәтін өткізу. Жануарлар әлемі туралы видеоролик көріп, сергіп қалады. АКТ
Жаңа сабақты қорытындылау

 

 

5 минут Жинақтау. «Джиксо»  әдісі бойынша жаңа сабақты қорытындылау. Жаңа тақырыпқа байланысты бір топтан оқушы шығып ой айтады, келесі топ мүшесі жалғастырады, бағалайды. Сыныптасын критериалды бағалау.

Басбармақты көтеру, төмен түсру арқылы формативті бағалау.

 

3минут Бағалау. Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, сыныптасын бағалату.

Басбармақты жоғары, төмен көтеру арқылы формативті бағалау.

 Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, бір-бірлерін бағалайды.

Басбармақты жоғары, төмен көтеріп  ынталанады.

Сыныптасын критериалды бағалау.

Басбармақты көтеру, төмен түсру арқылы формативті бағалау.

 

бағалау парақшасы
3 минут Рефлексия. Не білдім? Не білгім келеді? Не білемін? Деген сұрақтарға стикерге жауаптарын жазғызу. Не білдім? Не білгім келеді? Не білемін? Деген сұрақтарға жауапты стикерге түсіріп, рефлексия парағына леді. Рефлексия парағы, стикер
1 минут Үйге тапсырма беру.  Келесі тақырып бойынша мәліметтер іздену. Күнделікке жазып алады. Күнделік

 

Қысқа мерзімді жоспар3

 

Сыныбы:9                                                                                        Пәні: Биология

 

Сабақ тақырыбы: Доминанттылық заңы. Екінші ұрпақта белгілердің ажырауы. Ажырау заңы. Гомозиготалы және гетерозиготалы даралар
Сабақ мақсаты: Оқушыларды Доминанттылық заңы. Екінші ұрпақта белгілердің ажырауы. Ажырау заңы. Гомозиготалы және гетерозиготалы дараларжағдайларымен таныстыру.
Табыс критерийлері: Доминанттылық заңы. Екінші ұрпақта белгілердің ажырауы. Ажырау заңы. Гомозиготалы және гетерозиготалы дараларталқылай алады.

Еліміздің экологиялық жағдайларымен танысады.

Модульдердің кіріктірілуі

 

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, СТО, Бағалау, АКТ, Дарынды және талантты балаларды оқыту.

 

Сабақтың кезеңдері Уақыт Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Керекті жабдықтар
Кіріспе 2 минут

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

5 минут

Топқа бөлуге нұсқау жасаймын.

 

 

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

 

 

 

 

 

«Ой қозғау» әдісі бойынша үй тапсырмасын сұрау.

«Қалағанынды ал» ойыны арқылы топқа бөлінеді.

 

Шеңберболып  тұрып, бір –бірлеріне  тілектер айту  ар қылы сыныпта ынттымақтастық атмосферасын қалыптастырады.

 

Интербелсенді  тақтадан көрсетілген  сұрақтарға жауап беру арқылы үй тапсырмасын еске түсіреді.

Таратпа қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

Power point материалдары

Жаңа сабақтың таныстырылымы 10 минут  «Миға шабуыл»әдісі бойынша ребус шешкізу арқылы жаңа  сабақтың тақырыбын ашамын.

Бағыттаушы сұрақтар қоямын.

Пікірлер ағашына Ажырау заңы  туралы не білетіндерін жаздырамын.

Ребусті  шешіп, сұрақтарға жауап  беру     арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады. Пікірлер ағашына Ажырау заңы туралы білгендерін жазады. Интербелсенді тақта,бағалау парақшасы.
Жаңа сабақты қолдану 13 минут  «Суреттеу» стратегиясы бойынша топық жұмыс жасатамын. Мәтінді оқып, мәтіндегі оқиа желісін  пост ерге суреттейді. Дәлелдейді. Оқулық, плакат, маркер, бағалау парақшасы

 

Қорытынды 5 минут «Доминанттылық заңы» атты эссе жаздырып сабақты қорытындылаймын. Алған білімдерін жинақтап, эссе жазып, жаңа сабақты қорытындылайды. Оқушы дәптері, бағалау парақшасы
Бағалау .4 минут Өз-өздерін формативі бағалау

Смайликтермен формативті бағалау

Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, өз-өздерін бағалап шығады.

Сабақтан алған көңіл-күйлерін смайликтермен көрсетеді.

Бағалау критерийі, бағалау парақшасы, смайликтер
Рефлексия 3 минут «Не білдім?»,  «Не білгім келеді?», «Не білемін?» деген сұрақтарға жауаптарын стикерге жауап бергізу. «Не білдім?»,  «Не білгім келеді?», «Не білемін?» деген сұрақтарға жауаптарын стикерге түсіреді. Рефлексия парағы, стикерлер
Үйге тапсырма беру 1 минут Үйге тапсырма беру. Жаңа тақырыпты оқып,  мазмұнын айту. Күнделікке жазып алады. Күнделік

 

 

Пән мұғалімі:

Пәні: Биология

 

  Сынып/ мерзімі 9
Сабақ/тақырыбы Генетика және медицина. Адамның тұқым қуалаушылығын зерттеу әдістері. Адамның кейбір тұқым қуалайтын ауруларының алдын және емдеу. Резус-фактор. №7 зертханалық жұмыс. Өзіңе шежіре құрастыр.
Сабақтың  мақсаты Генетика және медецина туралы білімдерін тереңдету.

Сыни тұрғыдан ойлануға дағдыландыру.

Алған білімдерін өмірде қолдана білуге қалыптастыру.

Күтілетін нәтиже Генетика және медецина туралы білімдері тереңдейді.

Сыни тұрғыдан ойлануға дағдыланады.

Алған білімдерін өмірде қолдана алады.

Сабақтың әдісі

 

Блум түймедағы. Сұрақ қою және жауап алу әдісі, Джиксо әдісі, жеке,жұптық,

топтық жұмыс

Уақыты Сабақ кезең/рі Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Ресурстар
3 мин

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

5 мин

 

Кіріспе «Шаттық  шеңберін»  ұйымдастырамын.

 

 

 

Оқушыларды бағыт  бойынша  4  топқа   бөлемін.

.

 

 

 

«Миға  шабуыл» әдісі 

Үй тапсырмасына байланысты сұрақтар қоямын.

Жазып келген эсселерін оқытамын.

Шаттық  шеңберінде  оқушылар  бір-біріне  жақсы  тілектер  айтады.

 

 

 

Оқушылар  4-топқа  бөлінеді:

«Оңтүстік»

«Солтүстік»

«Батыс»

«Шығыс»

 

Сұрақтарға жауап бере отырып, өткен тақырыпты естеріне алады және диалогтық қарым-қатынасқа түседі.

Жазып келген эсселерін оқиды.

 

 

 

 

 

Топ аттары жазылған

қағаздар

 

 

 

Оқулық

Оқушы дәптері

20

мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 мин

Негізгі бөлім Жаңа сабақ

Жаңа тақырып бойынша Блум таксаномиясы негізінде құрылған сұрақтар қою арқылы Блум түймедағын жасатамын.

Сұратарды интербелсенді тақтадан көрсетемін.

1.        Қалай ойлайсыңдар генетика мен медицинаның бір-бірімен байланысы барма?

2.        Неліктен олай ойлпдыңдар?

3.        Адамның кейбір тұқым қуалайтын аурулардың алдын алуға бола ма?

4.        Қалай дәлелдейсің? Сенімді дәлелдерің бар ма?

 

Зертханалық жұмыс жасатамын.

 

 

 

Оқушылар сұрақтарды оқып, топта талқылап, ортақ бір шешімге келіп, Блум түймедағын жасайды. Өз жұмыстарын сынып алдында қорғайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Алған білімдерін қорытындылап, сарамандық жұмыс жасайды.

 

Плакат, маркер, оқулық, АКТ

 

 

 

 

 

 

 

А4 қағазы

Бағалау парақшасы

 

3 мин Қорытынды Тақырып бойынша сұрақтар қоямын.

 

 

Жаңа тақырып бойынша өздерінің тың ақпараттарын  қорытындылайды.

 

 

2 мин Бағалау. Сыныптасын және өзін-өзі критериалды бағалау жүргіземін. Сыныптасын және өзін-өзі критериалды бағалап шығады. Бағалау парақшасы.
2 мин Рефлек сия Кері байланыс Өткен тақырып бойынша өз пікірлерін жазды.

 

Стикер
1 мин Үйге тапсырма беру Шежіре құрастырып келеді. Күнделікке жазады. Күнделік

 

Пән мұғалімі:

Пәні: Биология

 

  Сынып/ мерзімі 9
Сабақ/тақырыбы Заманауи селекцияның әдістері. Сұрыпталу үшін өзгергіштіктің маңызы. Сұрыптау үшін оның шығармашылық рөлі. Тұқым қуалайтын сапаны бағалау.
Сабақтың  мақсаты Заманауи селекцияда қолданылатын әдістерді ұғындыру.

Ашық сұрақтар қою арқылы сыни тұрғыдан ойлауға дағдыландыру. Шығармашылық қабілеттерін арттыру.

Күтілетін нәтиже Заманауи селекцияда қолданылатын әдістерді ұғынады.

Сыни тұрғыдан ойлана алады.

Шығармашылық қабілеті артады.

Сабақтың әдісі

 

Топтық жұмыс, Постер жасау, жұптық жұмыс, сұрақ-жауап,  биологиялық диктант, эссе
Уақыты Сабақ кезең/рі Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Ресурстар
3 мин

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

5 мин

 

Кіріспе «Шаттық  шеңберін»  ұйымдастырамын.

 

 

 

Оқушыларды Мектеп, кеме, білім, теңіз атары бойынша  4  топқа   бөлемін.

 

 

 

 

«Миға  шабуыл» әдісі 

Үй тапсырмасына байланысты сұрақтар қоямын.

Түзіп келген тестерін жұптастырып орындатамын.

 

Шаттық  шеңберінде  оқушылар  бір-біріне  жақсы  тілектер  айтады.

 

 

 

Оқушылар  4-топқа  бөлінеді:

«Мектеп»

«Кеме»

«Білім»

«Теңіз»

 

Сұрақтарға жауап бере отырып, өткен тақырыпты естеріне алады және диалогтық қарым-қатынасқа түседі.

Тестті жұптасып орындайды, бағалау критерийлері бойынша жұптық бағалау жүргізеді.

 

 

 

 

 

Топ аттары жазылған

қағаздар

 

 

 

Оқулық

Тест папрақшасы

Бағалау парақшасы

 

17

мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

Негізгі бөлім Жаңа сабақ

Интербелсенді тақтадан көрсетілген тақырыптар бойынша постер жасатамын.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Тұқым қуалайтын сапа» тақырыбында эссе жаздырамын.

 

4 топқа 4 түрлі тақырып бойынша постер жасайды.

1.       Заманауи селекцияның әдістері.

2.       Сұрыпталу үшін өзгергіштіктің маңызы.

3.       Сұрыптау үшін оның шығармашылық рөлі.

4.       Тұқым қуалайтын сапаны бағалау.

Әр топ берілген тақырыптар бойынша зерттеу жасап, постер жасайды. Өз жұмыстарын қорғап, сынып алдында қорғайды.

 

Берілген тақырып бойынша  эссе жазады. Жазған эсселерін жұптасып, тексереді.

 

Оқулық, плакат, маркер.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушы дәптері

Бағалау парақшасы

3 мин Қорытынды Биологиялық диктант аламын. Интербелсенді тақтадан дұрыс жауап салыстыру мақсатында көрсетемін.

 

Биологиялық диктант жазады. Интербелсенді тақтадан көрсетілген дұрыс жауаппен салыстырады.  А4 қағаз, АКТ
2 мин Бағалау. Сыныптасын және өзін-өзі критериалды бағалау жүргіземін.

«Бағдаршам» стратегиясымен формативті бағалау.

Сыныптасын және өзін-өзі критериалды бағалап шығады.

 

Бағалау парақшасы,  смайликтер
2 мин Рефлек сия Кері байланыс Өткен тақырып бойынша өз пікірлерін жазды.

 

Стикер
1 мин Үйге тапсырма беру Зертханалық жұмысты орындату. Күнделікке жазады. Күнделік

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите свой комментарий!
Пожалуйста, введите ваше имя здесь