ГЛАВНАЯ Образцы планов Биология Биолоия 8 сынып ҚМЖ Қысқа мерзімді сабақ жоспары / жаңартылған бағдарлама

Биолоия 8 сынып ҚМЖ Қысқа мерзімді сабақ жоспары / жаңартылған бағдарлама

327
0

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:     8.1.А   Тірі  ағзалардың көптүрлілігі

                                                                                               Мектеп: №1 мектеп-гимназиясы

 

Күні:                                                                                      Мұғалімнің аты-жөні:

                                                                                                              

 

Сынып: 8                                                    Қатысқандар:26           Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы Буынаяқтылар  типі.Хордалылар типі.Сыртқы  белгілеріне  қарай салыстырмалы  сипаттама.
Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына

сілтеме)

8.1.1.4 Буынаяқтылар  мен хордалы  жануарлар  кластарын ерекше белгілері бойынша танып білу.

 

 

Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар:

Буынаяқтылар мен хордалылар типіне жататын жануарларды білу.

Оқушылардың басым көпшілігі:

Буынаяқтылар  мен хордалы  жануарлар  кластарын ерекше белгілерін сипаттау.

Кейбір оқушылар:

Буынаяқтылар мен хордалылар типіне тән ерекшеліктерді сәйкестендіру.

Бағалау критерийі  Білім алушы

• Буынаяқтылар мен хордалы жануарлар кластарының ерекше белгілерін сипаттайды

 

Ойлау дағдылары Білу, түсіну және қолдану
Тілдік мақсаттар Оқытудың тілдік мақсаты

Оқушылар буынаяқтылар мен   хордалы жануарлардың ерекшелігіне   мысалды ауызша және жазбаша  келтіре алады.

Пәндік лексика және терминология:

Омыртқалылар, омыртқасыздар, эволюция,буынаяқтылар, желілер,сегменттер, қаңқа, хитин,тері-бұлшықет, шаянтәрізділер, желбезек, өрмекшітәрізділер, семсерқұйрықтылар, хелицера, педипальпа, Бассүйектілер, сүтқоректілер,жорғалаушылар, балықтар, қосмекенділер, жүйке түтікшесі, сүт бездері,

Диалог құруға/ жазылымға қажетті сөздер топтамасы

(Буылтық құрттар)………….бар.(буылтық құрт пішіндес  денесі).

(Құстар ) омыртқалылар болып табылады, өйткені…………

Құндылықтарға баулу «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының «Зайырлы қоғам және руханият» құндылығы. Өзгелердің  мәдениетіне құрметпен қарау, білім мен ғылымды игеру тәрбиелеу.
Пəнаралық байланыс География – жануарлардың мекен ететін ортасын сипаттауда.
Алдыңғы білім  Омыртқалы және омыртқасыз  жануарлардың тыныс алу мүшелерінің құрылысы.

 

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы

5-мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Ұйымдастыру кезеңі

v  Сәлемдесу (оқушыларды түгелдеу)

v  Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнату.

v  Топқа бөлу.

 

— Оқушылар сендердің көңіл-күйлерің қандай?

 

Т.Б: Буынаяқтылар мен хордалылар типіне жататын жануарлардың суреттері арқылы 3 топқа бөлінеді. 

І топ   Омыртқалылар

ІІ топ  Омыртқасыздар

ІІІ топ Сүтқоректілер

Алдыңғы білімді сұрау  мақсатында

«Желпуіш» (Веер) әдісін қолданамын

1.Қай жануарлар диффузды тыныс алады?

2Желбезек арқылы  тыныс алу……. тән.

3.Тек қана өкпемен тыныс алатын омыртқасыздарды  атаңдар?

4. Құстардың тыныс алу жүйесінің ерекшелігі неде?

5. Сүтқоректілердің тыныс алу жүйесі?

Топтар  өзара бағалау жасайды.

Интербелсенді тақта

 

 

 

 

Презентация

 

Слайд

 

Маркер

 

Стикер

 

 

 

 

Сурет қиындылары

 

 

Желпуіштер

Сабақтың ортасы

20 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушыларды оқу мақсатымен,   бағалау критерийімен таныстыру.

Д. Bilimland.kz порталы арқылы  «Буынаяқтылар типі мен хордалылар типінің бір-бінің негізгі айырмашылықтары туралы видеоролик көреді.Мұғалім түсінік береді.

Топ ішінде талқылайды. Әр топ берілген  тақырыбы бойынша  топ болып постермен жұмыс жасайды.Бағалау парағын  таратамын.Топ басшысы қалған оқушыларды  бағалайды.

 

ІІ Тж.     

І топ  Буынаяқтылыр типі

ІІ топ Хордалылар  типі

ІІІ топ Буынаяқтылар мен хордалылар типінің айырмашылығы мен ұқсастықтары.

 

«Бас бармақ»  тәсілі бойынша  топтар бірін-бірі бағалайды.

 

Қалыптастырушы бағалау

Ж. Тапсырма
«Түртіп алу» әдісі

1. Төмендегі жануарлардың суреттеріне  назар аударыңыз.

А. В. С.D. Е.G  Суреттен буынаяқтылар және хордалылар типіне жататын жануарлардың өкілін   көрсетіңіз.

 

 

 

                        А                                                      В

                       С                                                    Д

 

 

                   Е                                                            G

 

 

Буынаяқтылар типі:__________________________________________________ Хордалылар типі:____________________________________________________ (а)  Суретте көрсетілген буынаяқтылар мен хордалыларға тән cыртқы екі белгіні анықтаңыз: Буынаяқтылар типіне тән екі белгіні жазыңыз:   1.__________________________________________________________________________ 2.__________________________________________________________________________

Хордалылар типіне тән екі белгіні жазыңыз: 1.__________________________________________________________________________ 2.__________________________________________________________________________

Дескриптор:

—           Суреттен буынаяқтылар және хордалылар типіне жататын жануарлардың өкілін   көрсетеді.

—           Суретте көрсетілген буынаяқтылар мен хордалыларға тән cыртқы екі белгіні анықтайды.

 

 (b). Буынаяқтылар мен хордалылар типіне тән ерекшеліктерді сәйкестендіріңіз:

 

 

Буынаяқтылар  типіне тән ерекшеліктер:

 

Хордалыларға тән ерекшеліктер:
 

 

 

—          Желісі бар.

—          Қанайналым  жүйесі – тұйық.

—          Көптеген желбезек саңылаулары бар.

—          Денесі екі жақты симметриялы.

—          Қан тарату жүйесі тұйықталмаған ашық жүйелі.

—          Денесі хитин тәрізді затпен  қапталған.

 

Дескриптор

Білім алушы

— буынаяқтылар типіне жататын жануарларды анықтайды;

— хордалылар типіне жататын жануарларды анықтайды;

— буынаяқтылар типіне тән белгілерді атайды;

— хордалылар типіне тән белгілерді атайды;

-суреттер арқылы буынаяқтылар мен хордалылар типінің құрылысындағы ерекшеліктерін сипаттайды;

— екі типке тән ерекшеліктерді сәйкестендіреді.

 

«Бағдаршам»  әдісі арқылы бағалаймын.Толық орындаса  жасыл түсті  жоғары  көтереді.Қателер болса,қызыл түсті  көтереді.

 

 

https//Bilimland kz/kk Shayantarizdiler

https//Bilimland kz/kk

bassuieksizder

 

А.Р.Соловьева

Б.Т.Ибрагимова

«Атамұра» 2018ж

 

ватман

маркер

стикер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

суреттер

 

https://www.google.com/search

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кесте

 

 

Маркер

 

А4 парақ

 

 

 

 

 

 

 

 

суреттер

https://www.google.com/search

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия: «Плюс» «Минус» «Қызықты» әдісі арқылы оқушылардан кері байланыс аламын.

 

  Сабақтан  алған әсеріңіз?

Оқушылардың не үйренгені туралы қорытынды жасау үшін «Плюс» «Минус» «Қызықты» әдісін ұсынамын. Оқушылардың бүгінгі сабақты түсінгенін, ой қозғалысын саралау мақсатында қолданамын.

 

 

 

 

 Үйге тапсырма: Буынаяқтылар  типі.Хордалылар типі.Сыртқы  белгілеріне  қарай салыстырмалы  сипаттама

Үлестірме қағаздар

 

стикер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Саралау – Сіз қандай тəсілмен

көбірек қолдау

көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?

 

«Топтар  өзара бірін-бірін бағалау», «Бас бармақ» тәсілі,  «Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс орната отырып бағалаймын.

 

Денсаулық жəне

қауіпсіздік техникасын

сақтау

Қабілеті

төмен оқушылар:

Буынаяқтылар мен хордалылар типіне жататын жануарларды білу.

Қабілеті орта  оқушылар:

Буынаяқтылар  мен хордалы  жануарлар  кластарын ерекше белгілері бойынша танып білу.

Қабілеті жоғары оқушылар:

Буынаяқтылар мен хордалылар типіне тән ерекшеліктерді сәйкестендіру.

 

Қалыптастырушы бағалау күнделікті оқыту мен оқу үдерісінің ажырамас бөлігі болып табылады. Бұл бағалаудың нәтижесінде алынған ақпараттың негізінде оқушылар оқу барысында өздерінің тапсырманы қаншалықты дұрыс орындағанын біле алады. Қалыптастырушы бағалау кезінде оқушы оқу үдерісінен белсене араласып, одан қандай нәтиже күтілетінін түсінеді.

    Берілген тапсырманы орындауына қарай оқушылардың оқу жетістігін анықтау үшін қалыптастырушы бағалаудың   «Топтар  өзара бірін-бірін бағалау», «Бас бармақ» тәсілі,  «Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс орната отырып бағалаймын.

 

 

 

Сабақта оқушылардың денсаулық деңгейіне көңіл бөлу және қауіпсіздік техникасын сақтау маңызды.

 

Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру

 

 

Сабақ бойынша

рефлексия

Сабақ мақсаттары

Немесе оқу

мақсаттары шынайы,

қолжетімді болдыма?

Барлық оқушылар оқу

Мақсатына қол

жеткіздіме? Егер

оқушылар оқу

мақсатына жетпеген

болса, неліктен деп

ойлайсыз? Сабақта

саралау дұрыс

жүргізілдіме?

Сабақ кезеңдерінде

Уақытты тиімді

пайдаландыңыз ба?

Сабақжоспарынан

Ауытқулар болдыма

жəне неліктен?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жалпы бағалау

 

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етереді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені  анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите свой комментарий!
Пожалуйста, введите ваше имя здесь