ГЛАВНАЯ Образцы планов Биология Биология 10 сынып қысқа мерзімді сабақ жоспар ҚМЖ

Биология 10 сынып қысқа мерзімді сабақ жоспар ҚМЖ

381
0

 

Мерзімі : ___________

Сыныбы: ___________

 

Сабақ тақырыбы: §1. Биология ғылымы.

Сабақ мақсаты: Ғылымдар жүйесіндегі биологияның орны және маңызы. Биологияның басқа ғылымдармен байланысы. Жаратылыстану ғылыми пәндер жүйесіндегі «Жалпы биология» курсының алатын орны туралы  білімін қалыптастыру.

 

Сабақ міндеті:

  • оқушыларға тақырыпты өз бетінше оқып талқылауға, білім алуға көмектесу;
  • оқушылардың жеке тұлға ретінде қалыптасуы үшін өз ойларын топта және көпшілік ортада жеткізе алуға үйрету;
  • топпен жұмыс істеу барысында оқушыларды бір-бірінің ойын құрметтеуге және тыңдауға үйрету

Қолданатын модульдер :

  • Оқыту мен окудағы жаңа әдіс- тәсілдер.
  • Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау..
  • Оқытуды басқару және көшбасшылық
  • Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
  • Оқыту мен оқу ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану

Стратегиялық іс-әрекет:

  1. Психологиялық дайындық, «Веер», «Мағынаны ажырату кезеңі» «ДЖИГСО» әдіс,   «Сандар сөйлейді»әдіс « Ғалымдар әлемі» Рефлекция

Күтілетін нәтиже: Ғылымдар жүйесіндегі биологияның орны және маңызы. Биологияның басқа ғылымдармен байланысы. Жаратылыстану ғылыми пәндер жүйесіндегі «Жалпы биология» курсының алатын орны туралы түсінік және білім қалыптасады

Сабақ кезеңдері Мұғалім іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Әдіс-тәсіл

Дер

Дерек көздер Бағалау
Кіріспе

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

Жаңа

сабақтың танысты

рылымы

10 минут

Білу

1.Оқушылармен сәлемдеседі.

2. Ғалымдардын суреттерін 5ке немесе 6 бөліп, қиылған қағаздарды оқушыларыма

таратамын нәтижесінде

топқа бөлінеді.Әр топ парталарына өз атауларын қоямын.І топ

«Р. Гук» ІІ топ –«Маттиас  Шлейден»  ІІІтоп «Теодор Шванн»

ІVтоп «Рудольф Вирхов»

3.Үй тапсырмасы:

«Веер» әдісі арқылы тексереді

А4 парағынан таратып беру

4.Түсіну

Кластерді түзету, толықтыру

 

Мұғаліммен сәлемдеседі.

Ғалымдардын

суреттерін 5 немесе 6 бөлікке бөлінген  қима қағаздарды таңдау арқылы және оларды біріктіру арқылы  4 топқа  бөлінді.

 

Әр топ өз ғалымдарынын суретын А4 қағазына не пракаттың ортасына жапсырып алған сон жан-жағына сұрақ жаза бастайды мысалы: 1.Бұл ғалымның аты –жөні? 2. Қай ғасырда, қай жылдар аралығында өмір сүрды? 3. Қай саланың ғалымы, қандай жаңалықтар ашты? т.б сол секілді 6 сұрақ түзеді де қарсыластарға береды. Әр топтын өз тобын білдіретын түсты қаламсаптары болады. 1→2→3→4→1 деп айналып келеді. Әр топ тапсырмаларын тексереды. Топтарға жауаптарына қарай топбасшылары өз топтарымен ақылдаса келе қарсыластарына баға беріп және  барлық топтың бағаларын, өз топ бағаларын жазып отырады.

мозайка әдісі ғалымдардың

суреттері

А4 қағаздары

 

 

Плакаттар

Түрлі-түсті қаламсап

тар

клейлер

 

Өзара топтар бағалайды.

Бір сұрақ, бір жауап, бір балл

Жаңа  сабақты қолдану

15 минут

 5. Талдау

«Сандар сөйлейді» және  « Ғалымдар әлемі»әдістері арқылы

1 топ ↔2 топ  3топ ↔4 топ өзара тексереды, бағалайды А4 қағаздары
Қорытынды

5 мин

Формативтік және суммативті бағалау

Инсерт –сиратегиясы

Нені үйрендің? Нені үйренгім келеді?Не қызық болды? Не қызық болмады?

Үй тапсырмасы

Сабақ барысында берлген балдарды  жинақтап топбасшылары мұғалімге алып келіп саралайды бағалайды.

§1. Биология ғылымы

 

Инсерт

сиратегиясы

 

Жиынтық баға

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мерзімі : ___________

Сыныбы: _______

 

Сабақ тақырыбы: § Заманауи цитология пәні, міндеттері және зерттеу әдістері. Цитологиялық зерттеулердің басқа биологиялық ғылымдар, медицина және ауыл шаруашылығы үшін маңызды.

Сабақ мақсаты: Цитология. Жасуша теориясына  түсінік, білімін қалыптастыру.

Сабақ міндеті:

  • оқушылар өз ағзаларындағы күнделікті болып жатқан құбылыстар туралы білімдерін  дамытуға ықпал ету
  • оқушыларға тақырыпты өз бетінше оқып талқылауға, білім алуға көмектесу;
  • оқушылардың жеке тұлға ретінде қалыптасуы үшін өз ойларын топта және көпшілік ортада жеткізе алуға үйрету;
  • Қарым-қатынас жасай отырып бірлесе білім үйренуге және оны өмірде қолдану жолдарын қарастыруға көмектесу.

Қолданатын модульдер :.

  • Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
  • Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
  • Оқытуды басқару және көшбасшылық
  • Оқыту мен оқу ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану

Стратегиялық іс-әрекет:

  1. Психологиялық дайындық, «Сәйкестік тест»әдіс « Ғалымдар әлемі» «ДЖИГСО»   әдіс, «Кластер» әдісіРефлекция

Күтілетін нәтиже: Цитология. Жасуша теориясынажәне жасушаның қасиеттері туралы білім қалыптасады.

Са

бақ кезеңдері

Мұғалім іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Әдіс-тәсіл

дер

Дерек көздер Бағалау
Кіріспе

10 мин

Білу

1.Оқушылармен сәлемдеседі.

2. Шатық шеңберге түрғызып, не тұрғандарын түсіндіру.

Топқа бөлемін.

Әр топ парталарына өз атауларын қоямын.

І топ««Роберт Гук»» ІІ топ –««А.Левенгук»»  ІІІтоп -«М. Шлейден»»

ІVтоп — «Т. Шванн»

3.Үй тапсырмасы:

«Сандар сөйлейді»әдісі 1↔2    «Ғалымдар әлемі» 3↔4

«Кластер» әдісі,

1→2→3→4→1→2→3→4

Мұғаліммен сәлемдеседі.

Шаттықтық шеңберге тұрады және бір- біріне тілек айтады .

Әр түрлі жазбаларды тандау арқылы  4 топқа  бөлінді. мысалы ««Роберт Гук»» «А.Левенгук»  «М. Шлейден»

«Т. Шванн»

Алдын ала мұғалімнің топ атауларын жазылған партаға отырады.

І – топ «Роберт Гук» ↔ ІІ топ –«А.Левенгук» «Сандар сөйлейді»әдісі бойынша жұмыс атқарады.

ІІІтоп -«М. Шлейден» ↔

ІVтоп — «Т. Шванн» «Ғалымдар әлемі» әдісі бойынша жұмыс атқарады.

 

Шатық шеңбер

Әртүрлі

пішіндес түрлі-түсті қима қағаздар

Топ атаулары жазылған А4 қағаздары

 

 

А4 қағаздар

Түрлі – түсті қаламсап

тар

 

Топтар өзара бағалайды
Жаңа

сабақтың танысты

рылымы

5 мин

Түсіну

1 «Миға шабуыл»

Тірі жасушаның құрамына табиғатта кездесетін көптеген қоспалар бірі болып саналатын жасушаның химиялық құрамынын бірі атын атаныздар?

Суреттер, макеттер, формулалар көрсете отырып, тақырыпты ашамын.

Оқушылар мұғалім қойған сұрақтарға жауап бере отырып, тақырыпты ашады Суреттер, макеттер, формула

лар

Жаңа  сабақты қолдану

15 мин

 

 

 

 

 

Талдау

Бүгінгі сабақ §жасуша  туралы болатынын айта отырып, «ДЖИГСО»   әдісі арқылы жаңа сабақтын мағынасын алып ашамын

«Кластер» әдісі

постер қорғайтының ескертем.

Жасуша
 

Плакаттын ортасына  жасушалар деген сөз жазылады, яғни  «Кластер» әдісі,

1→2→3→4→1→2→3→4

І топ Роберт Гук

ІІ топ Антони ван Левенгук

ІІІ топ Таттиас Шлейден

ІVтоп Теодор Шванн

3. Постермен қорғайды.

 

 

Ақпарат көздері,

Плакаттар. Түрлі- түсті қаламсаптар.

 

 

Постерді қорғауына деңгейіне байланысты қорғалады.

Жоғары деңгей – «5» балл

Орташа –«4» балл

Төмен деңгей –«3» балл

Қорытынды

5 мин

Формативтік және суммативті бағалау

Инсерт –сиратегиясы

Нені үйрендің? Нені үйренгім келеді?Не қызық болды? Не қызық болмады?

Үй тапсырмасы

 

Критерий бойынша өздерін бағалайды.

Заманауи цитология пәні, міндеттері және зерттеу әдістері. Цитологиялықзерттеулердің басқа биологиялық ғылымдар, медицина және ауыл шаруашылығы үшін маңызды.

Жиынтық баға

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

Мерзімі : ___________

Сыныбы: ___________

 

Сабақ тақырыбы: §3 Жасушаның ашылуы және зеттеу тарихы

Сабақ мақсаты: Жасушаның ашылуы және зерттеу тарихы. Жасушаның теориялық негізгі  қағидалары жайлы түсінік, білімін қалыптастыру.

Сабақ міндеті:

  • оқушылар өз ағзаларындағы күнделікті болып жатқан құбылыстар туралы білімдерін  дамытуға ықпал ету
  • оқушыларға тақырыпты өз бетінше оқып талқылауға, білім алуға көмектесу;
  • оқушылардың жеке тұлға ретінде қалыптасуы үшін өз ойларын топта және көпшілік ортада жеткізе алуға үйрету;
  • Қарым-қатынас жасай отырып бірлесе білім үйренуге және оны өмірде қолдану жолдарын қарастыруға көмектесу.

Қолданатын модульдер :.

  • Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
  • Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
  • Оқытуды басқару және көшбасшылық
  • Оқыту мен оқу ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану

Стратегиялық іс-әрекет:

  1. Психологиялық дайындық, «Сәйкестік тест»әдіс « Ғалымдар әлемі» «ДЖИГСО»   әдіс, «Кластер» әдісіРефлекция

Күтілетін нәтиже: Жасушаның ашылуы және зерттеу тарихы. Жасушаның теориялық негізгі  қағидалары туралы білім қалыптасады.

Са

бақ кезеңдері

Мұғалім іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Әдіс-тәсіл

дер

Дерек көздер Бағалау
Кіріспе

10 мин

Білу

1.Оқушылармен сәлемдеседі.

2. Шатық шеңберге түрғызып, не тұрғандарын түсіндіру.

Топқа бөлемін.

Әр топ парталарына өз атауларын қоямын.

І топ««Роберт Гук»» ІІ топ –««А.Левенгук»»  ІІІтоп -«М. Шлейден»»

ІVтоп — «Т. Шванн»

3.Үй тапсырмасы:

«Сандар сөйлейді»әдісі 1↔2    «Ғалымдар әлемі» 3↔4

«Кластер» әдісі,

1→2→3→4→1→2→3→4

Мұғаліммен сәлемдеседі.

Шаттықтық шеңберге тұрады және бір- біріне тілек айтады .

Әр түрлі жазбаларды тандау арқылы  4 топқа  бөлінді. мысалы ««Роберт Гук»» «А.Левенгук»  «М. Шлейден»

«Т. Шванн»

Алдын ала мұғалімнің топ атауларын жазылған партаға отырады.

І – топ «Роберт Гук» ↔ ІІ топ –«А.Левенгук» «Сандар сөйлейді»әдісі бойынша жұмыс атқарады.

ІІІтоп -«М. Шлейден» ↔

ІVтоп — «Т. Шванн» «Ғалымдар әлемі» әдісі бойынша жұмыс атқарады.

 

Шатық шеңбер

Әртүрлі

пішіндес түрлі-түсті қима қағаздар

Топ атаулары жазылған А4 қағаздары

 

 

 

 

 

 

А4 қағаздар

Түрлі – түсті қаламсаптар

 

Топтар өзара бағалайды
Жаңа

сабақтың танысты

рылымы

5 мин

Түсіну

1 «Миға шабуыл»

Тірі жасушаның құрамына табиғатта кездесетін көптеген қоспалар бірі болып саналатын жасушаның химиялық құрамынын бірі атын атаныздар?

Суреттер, макеттер, формулалар көрсете отырып, тақырыпты ашамын.

Оқушылар мұғалім қойған сұрақтарға жауап бере отырып, тақырыпты ашады Суреттер, макеттер, формулалар
Жаңа  сабақты қолдану

15 мин

 

 

 

 

 

Талдау

Бүгінгі сабақ §жасуша  туралы болатынын айта отырып, «ДЖИГСО»   әдісі арқылы жаңа сабақтын мағынасын алып ашамын

«Кластер» әдісі

постер қорғайтының ескертем.

Жасуша
 

Плакаттын ортасына  жасушалардеген сөз жазылады, яғни  «Кластер» әдісі,

1→2→3→4→1→2→3→4

І топ Роберт Гук

ІІ топ Антони ван Левенгук

ІІІ топ Таттиас Шлейден

ІVтоп Теодор Шванн

3. Постермен қорғайды.

 

 

 

Ақпарат көздері,

Плакаттар. Түрлі- түсті қаламсаптар.

 

 

Постерді қорғауына деңгейіне байланысты қорғалады.

Жоғары деңгей – «5» балл

Орташа –«4» балл

Төмен деңгей –«3» балл

Қорытынды

5 мин

Формативтік және суммативті бағалау

Инсерт –сиратегиясы

Нені үйрендің? Нені үйренгім келеді?Не қызық болды? Не қызық болмады?

Үй тапсырмасы

 

Критерий бойынша өздерін бағалайды.

Жасушаның ашылуы және зерттеу тарихы. Жасушаның теориялық негізгі  қағидалары.

Жиынтық баға

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

Мерзім Күні Сабақ. Биология. 10- сынып
Сабақтың

тақырыбы

Жасуша дамудың бірлігі екендігі  тіріорганизмнің құрылымы мен қызметінің бірлігі.
Жалпы мақсаты Жасуша дамудың бірлігі екендігі  тіріорганизмнің құрылымы мен қызметінің бірлігі туралы  толық білім беру.
Күтілетін нәтижелер Жасуша дамудың бірлігі екендігі  тіріорганизмнің құрылымы мен қызметінің бірлігі туралы білімен  танысады.
Сабақ әдісі «Веер»,  «ДЖИГСО» әдісі.
Керекті жабдық-

тар

 Көрсетілім:  Жасуша суреттері .А4 қағаздары ережелер жазылған қағаздар, маркер ватман түрлі –түсті  қағаздар нөмірленген белгілер
Сабақ барысы

 

Сабақ кезеңдері Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Бағалау
Кіріпе 1.Сыныппен амандасу.

2. Сыныпты топтарға топтарға бөлу

3. Үй тапсырмасын тексеру

«Веер» әдісі арқылы

Жасушаның ашылуы және зерттеу тарихына кімдер үлес қосты? Жасушаның теориялық негізгі  қағидалары ата? т.б.

Жасуша дегеніміз не?

Мұғаліммен сәлемдеседі.

Бір-біріне қуаныш сыйлайтын тілектер айту. Бір екі үш төрт деп санау арқылы  4 топқа  бөліну.

Сұрақ түзеді, жауап жазады тексереді және топбасшылары бағалайды.

 

Сабақтың барысында топтағы оқушылар сабақтың  барлық кезеңдерінде ұпай  жинайды.

1 сұрақтың дұрыс жауабы 1 ұпаймен бағаланады.

Өзін-өзі жинаған ұпайлармен бағалайды.

Жаңа тақырып

5 минут

Түсіну

1 «Миға шабуыл»

Мұғалім оқушыларға  түрлі суреттермен көрсету арқылы  және құпия хат шешуді ұсынады нәтижесінде жаңа  тақырып болып табылатын «Жасуша дамудың бірлігі екендігі  тіріорганизмнің құрылымы мен қызметінің бірлігі.

» шығады.

Оқушылар жаңа  тақырып алдында топ пен құпияхат шешеді.

І топ. «Нәруыз»

ІІ топ. «ДНҚ»

ІІІ топ. «РНҚ»

ІV топ. «Жасуша»

Жаңа  сабақты қолдану

20  мин

 

Түсіну, Талдау

«ДЖИГСО» әдісі.

 

 

Мұғалім топ ішінде әр оқушыға жеке мәтінді бөліп береді

1-Қадам мәтінді қанша топқа  сонша бөлікке  бөлінеді

2-Жанұяның әр  мүшесіне тапсырма беріледі сабақ соңында  әр  жанұя мүшесі мәтінді толығымен біліп шығару  керек, сондықтан әр бөлікті оқитын топ мүшесі үлкен жауапкершілікпен  өз бөлігін оқуы керек, себебі ол өз ұяластарына оқығаның  жеткізе алмаса, мәтін толық меңгерілмей қалады.

Басқа топтарға барып өз оқыған мәтінді айтып түсіндіреді.Постер қорғау

Жақсы қорғаған топ оқушыларға қарсы топтағылар өздерінің түсінгендік-теріне қарай қызыл фишка -5

Жасыл-4

Көк – 3

Сары -2

Қара – 1

ұпай беріп отырады.

Қорытынды

5 мин

Формативтік және суммативті бағалау

Инсерт –стратегиясы

Нені үйрендің?

Нені үйренгім келеді?

Не қызық болды?

Не қызық болмады?

Үй тапсырмасы

Сабақ барысында берілген балдарды  жинақтап топбасшылары мұғалімге алып келіп саралайды бағалайды

§ Жасуша дамудың бірлігі екендігі  тіріорганизмнің құрылымы мен қызметінің бірлігі.

Сабақтың өзіндік талдауы
тәжірибелік

сабақты бағалау

Сабақ бойынша өзгертулер

 

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

Мерзімі : ___________

Сыныбы: ___________

 

Сабақ тақырыбы: § Жасушаның химиялық құрамы. Су және басқа бейорганикалық заттар, олардың жасушасының әрекеттеріндегі рөлі.

Сабақ мақсаты:  Жасушаның химиялық құрамы. Су және басқа бейорганикалық заттар, олардың жасушасының әрекеттеріндегі рөлі туралы білім қалыптастыру

Сабақ міндеті:

  • оқушыларға тақырыпты өз бетінше оқып талқылауға, білім алуға көмектесу;
  • оқушылардың жеке тұлға ретінде қалыптасуы үшін өз ойларын топта және көпшілік ортада жеткізе алуға үйрету;
  • Оқушыларды топтық жұмыс барысындағы ережелерді сақтауға үйрете отырып, өзін-өзі мәдениеттілікке, тәрбиелікке бағыттауға орта құру.

Қолданатын модульдер :

  • Оқыту мен окудағы жаңа әдіс- тәсілдер.
  • Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
  • Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
  • Оқыту мен оқу ақпараттық –коммуникациялық технологиялар (АКТ) пайдалану
  • Оқытуды басқару және көшбасшылық
  • Талантты және дарынды балаларды оқыту

Стратегиялық іс-әрекет:

Психологиялық дайындық,  « Ротация» «Біреуі-уйде, үшеуі — қонақта» әдісі.

Күтілетін нәтиже:  Жасушаның химиялық құрамы. Су және басқа бейорганикалық заттар, олардың жасушасының әрекеттеріндегі рөлі туралы жалпы білім қалыптасады.

Сабақ кезеңдері Мұғалім іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Әдіс-тәсіл

Дер

Дерек көздер
Кіріспе

15 мин

Білу

1.Оқушылармен сәлемдеседі.

2 барлық оқушыларға бір бір тілек қағаздарына жазып болып, оны мыжғылап жұдырықтаған соң сыныптастарына қарай лақтыруларын айтамын.

Топқа бөлемін.

Әр топ парталарына өз атауларын қоямын.

3.Үй тапсырмасы:

« Ротация»

 

Мұғаліммен сәлемдеседі.

Бір-біріне қуаныш сыйлайтын тілектер айту. Бір екі үш төрт деп санау арқылы  4 топқа  бөліну.1-қадам, сұрақтар дайындау (1-8 –ге дейін) сұрақтарды нөмірленген ватманарға жазып, удиторияның әр бұрышына іліп қою

2-қадам әр топқа түс бөліп беру (қызыл, сары, жасыл, көк) әр топ ватманға өз түсінің маркерімен өз сұрағына жауап береді, (әуелі жеке сосын топта.

 

 

 

«Ротация»

 

 

 

А4 қағаздары

Ережелер жазылған қағаздар

Жаңа

сабақтың танысты

рылымы

5 мин

Жаңа  сабақты қолдану

20  мин

 

 

 

 

 

 

 

Түсіну, Талдау

«Мағынаны ажырату»

«Біреуі-уйде, үшеуі — қонақта» әдісі. Плакаттар, түрлі-түсті қаламсаптар таратады

 

 

1-қадам сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. Тақырып, проблема бойынша білімнің көкейкестілігі 2-қадам оқушылырды үй тобына бөлу. Топ ішінде әр оқушыға жеке нөмір беріледі 1,2,3,4 деген өз нөмерлерін алады

Берілген уақытта, барлығы орындарынан тұрады, 1- нөмірлер сағат тілінің жүрісімен көрші топқа жиналады, 2- нөмірлер, 3- нөмірлер және 4 нөмірлер, әркім өз тобында жасалынған жұмысты өз қонақтарына жеткізеді.Постер қорғау

«Біреуі-уйде, үшеуі — қонақта» әдісі. АКТ,

А4 қағаздар

Стикер

Қорытынды

5 мин

Формативтік және суммативті бағалау

Инсерт –стратегиясы

Нені үйрендің? Нені үйренгім келеді?Не қызық болды? Не қызық болмады?

Үй тапсырмасы

 

Сабақ барысында берілген балдарды  жинақтап топбасшылары мұғалімге алып келіп саралайды бағалайды

§ Жасушаның химиялық құрамы. Су және басқа бейорганикалық заттар, олардың жасушасының әрекеттеріндегі рөлі.

 

Инсерт

стратегиясы

 

Стикерлер

 

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

Мерзім Күні Сабақ. Биология. 10- сынып (гуманитар)
Сабақтың

тақырыбы

Органикалық  заттар: Көмірсулар, олардың құрылысы, қасиеттері және атқаратын қызметі.
Жалпы мақсаты  Органикалық  заттар: Көмірсулар, олардың құрылысы, қасиеттері және атқаратын қызметі туралы   білім қалыптастыру
Күтілетін нәтижелер Органикалық  заттар: Көмірсулар, олардың құрылысы, қасиеттері және атқаратын қызметі туралы білім қалыптасты.
Сабақ әдісі «Веер»,  «ДЖИГСО» әдісі.
Керекті жабдық-

тар

 Көрсетілім: Органикалық  заттар: Көмірсулар, олардың құрылысының  сызбанұсқасы.

А4 қағаздары ережелер жазылған қағаздар, маркер түрлі –түсті  стикерлер клей, қайшы, сызғыштар, тірек- сызбалар

Сабақ барысы

 

Сабақ кезең

дері

Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Бағалау
Кіріпе 1.Сыныппен амандасу.

2. Сыныпты топтарға топтарға бөлу

3. Үй тапсырмасын тексеру .

«Веер» әдісі арқылы

Жасушаның химиялық құрамы нешеге бөлінеді?  Су және басқа бейорганикалық заттарға сипаттама бер?т.б.

 

Мұғаліммен сәлемдеседі.

Бір-біріне қуаныш сыйлайтын тілектер айту. Бір екі үш төрт деп санау арқылы  4 топқа  бөліну.

Сұрақ түзеді, жауап жазады тексереді және топбасшылары бағалайды.

Жасушаның химиялық құрамы

Органикалық

 

Бейорганикалық

 

Су           Тұздар

Сабақтың барысында топтағы оқушылар сабақтың  барлық кезеңдерінде ұпай  жинайды.

1 сұрақтың дұрыс жауабы 1 ұпаймен бағаланады.

Өзін-өзі жинаған ұпайлармен бағалайды.

Жаңа тақырып

5 минут

Түсіну

1 «Миға шабуыл»

Мұғалім оқушыларға  түрлі суреттермен көрсету арқылы  және құпия хат шешуді ұсынады нәтижесінде жаңа  тақырып болып табылатын «Органикалық  заттар: Көмірсулар, олардың құрылысы, қасиеттері және атқаратын қызметі.» шығады.

Оқушылар жаңа  тақырып алдында топ пен құпияхат шешеді.

І топ. «Органикалық»

ІІ топ. «Бейорганикалық»

ІІІ топ. «Су»

ІV топ. «Тұздар»

Жаңа  сабақты қолдану

20  мин

 

Түсіну, Талдау

«ДЖИГСО» әдісі.

 

 

Мұғалім топ ішінде әр оқушыға жеке мәтінді бөліп береді

1-Қадам мәтінді қанша топқа  сонша бөлікке  бөлінеді

2-Жанұяның әр  мүшесіне тапсырма беріледі сабақ соңында  әр  жанұя мүшесі мәтінді толығымен біліп шығару  керек, сондықтан әр бөлікті оқитын топ мүшесі үлкен жауапкершілікпен  өз бөлігін оқуы керек, себебі ол өз ұяластарына оқығаның  жеткізе алмаса, мәтін толық меңгерілмей қалады.

Басқа топтарға барып өз оқыған мәтінді айтып түсіндіреді.Постер қорғау

Жақсы қорғаған топ оқушыларға қарсы топтағылар өздерінің түсінгендік-теріне қарай қызыл фишка -5

Жасыл-4

Көк – 3

Сары -2

Қара – 1

ұпай беріп отырады.

Қорытынды

5 мин

Формативтік және суммативті бағалау

Инсерт –стратегиясы

Нені үйрендің?

Нені үйренгім келеді?

Не қызық болды?

Не қызық болмады?

Үй тапсырмасы

Сабақ барысында берілген балдарды  жинақтап топбасшылары мұғалімге алып келіп саралайды бағалайды

§ Органикалық  заттар: Көмірсулар, олардың құрылысы, қасиеттері және атқаратын қызметі

Сабақтың өзіндік талдауы
тәжірибелік

сабақты бағалау

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Сабақ бойынша өзгертулер ____________________________________________________________________________________________________________________________________

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

Мерзім Күні Сабақ. Биология. 10- сынып
Сабақтың

тақырыбы

Органикалық  заттар: Нәруыздар, олардың құрылысы, қасиеттері және атқаратын қызметі.
Жалпы мақсаты Органикалық  заттар: Нәруыздар, олардың құрылысы, қасиеттері және атқаратын қызметі туралы   білім қалыптастыру
Күтілетін нәтижелер Органикалық  заттар: Нәруыздар, олардың құрылысы, қасиеттері және атқаратын қызметі туралы білім қалыптасты.
Сабақ әдісі «Веер»,  «ДЖИГСО» әдісі.
Керекті жабдық-

тар

 Көрсетілім: Органикалық  заттар: Нәруыздар, олардың құрылысының  сызбанұсқасы.А4 қағаздары ережелер жазылған қағаздар, маркер түрлі –түсті  стикерлер клей, қайшы, сызғыштар, тірек- сызбалар
Сабақ барысы

 

Сабақ кезең

дері

Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Бағалау
Кіріпе 1.Сыныппен амандасу.

2. Сыныпты топтарға топтарға бөлу

3. Үй тапсырмасын тексеру .

«Веер» әдісі арқылы

Органикалық  заттар: Көмірсулар дегеніміз не? Көмірсулардың  құрылысы түсіндір? Көмірсулардың қасиеттері және атқаратын қызметі  ата? т.б.

Мұғаліммен сәлемдеседі.

Бір-біріне қуаныш сыйлайтын тілектер айту. Бір екі үш төрт деп санау арқылы  4 топқа  бөліну.

Сұрақ түзеді, жауап жазады тексереді және топбасшылары бағалайды.

 

Көмірсулар молекула саны бойынша 3 топқа бөлінеді

1.моносахарид

2. дисахарид

 

3.полисахарид

Сабақтың барысында топтағы оқушылар сабақтың  барлық кезеңдерінде ұпай  жинайды.

1 сұрақтың дұрыс жауабы 1 ұпаймен бағаланады.

Өзін-өзі жинаған ұпайлармен бағалайды.

Жаңа тақырып

5 минут

Түсіну

1 «Миға шабуыл»

Мұғалім оқушыларға  түрлі суреттермен көрсету арқылы  және құпия хат шешуді ұсынады нәтижесінде жаңа  тақырып болып табылатын «Органикалық  заттар: Нәруыздар, олардың құрылысы, қасиеттері және атқаратын қызметі.» шығады.

Оқушылар жаңа  тақырып алдында топ пен құпияхат шешеді.

І топ. «моносахарид»

ІІ топ. «дисахарид»

ІІІ топ. «полисахарид»

ІV топ. «Көмірсулар»

Жаңа  сабақты қолдану

20  мин

 

Түсіну, Талдау

«ДЖИГСО» әдісі.

 

 

Мұғалім топ ішінде әр оқушыға жеке мәтінді бөліп береді

1-Қадам мәтінді қанша топқа  сонша бөлікке  бөлінеді

2-Жанұяның әр  мүшесіне тапсырма беріледі сабақ соңында  әр  жанұя мүшесі мәтінді толығымен біліп шығару  керек, сондықтан әр бөлікті оқитын топ мүшесі үлкен жауапкершілікпен  өз бөлігін оқуы керек, себебі ол өз ұяластарына оқығаның  жеткізе алмаса, мәтін толық меңгерілмей қалады.

Басқа топтарға барып өз оқыған мәтінді айтып түсіндіреді.Постер қорғау

Жақсы қорғаған топ оқушыларға қарсы топтағылар өздерінің түсінгендік-теріне қарай қызыл фишка -5

Жасыл-4

Көк – 3

Сары -2

Қара – 1

ұпай беріп отырады.

Қорытынды

5 мин

Формативтік және суммативті бағалау

Инсерт –стратегиясы

Нені үйрендің?

Нені үйренгім келеді?

Не қызық болды?

Не қызық болмады?

Үй тапсырмасы

Сабақ барысында берілген балдарды  жинақтап топбасшылары мұғалімге алып келіп саралайды бағалайды

.Органикалық  заттар: Нәруыздар, олардың құрылысы, қасиеттері және атқаратын қызметі.

Сабақтың өзіндік талдауы
тәжірибелік

сабақты бағалау

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Сабақ бойынша өзгертулер ____________________________________________________________________________________________________________________________________

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

Мерзім Күні Сабақ. Биология. 10- сынып
Сабақтың

тақырыбы

Органикалық  заттар: Липидтер, олардың құрылысы, қасиеттері және атқаратын қызметі.
Жалпы мақсаты Органикалық  заттар: Липидтер, олардың құрылысы, қасиеттері және атқаратын қызметі жайлы толық білім беру.
Күтілетін нәтижелер Органикалық  заттар: Липидтер, олардың құрылысы, қасиеттері және атқаратын қызметі жайлы біліммен танысады.
Сабақ әдісі « Ротация» «Біреуі-уйде, үшеуі — қонақта» әдісі.
Керекті жабдық-

тар

А4 қағаздары ережелер жазылған қағаздар, маркер ватман түрлі –түсті  қағаздар нөмірленген белгілер, стикерлер
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Бағалау
Кіріпе 1.Сыныппен амандасу.

2. Сыныпты топтарға топтарға бөлу

3. Үй тапсырмасын тексеру .

« Ротация» әдісі арқылы

.Органикалық  заттар: Нәруыздар дегеніміз не? Нарыздың құрылысын түсіндір? Нарыздың  қасиеттері және атқаратын қызметі толық түсіндіру? Наруыз адам ағзасында қанша?

1-қадам, сұрақтар дайындау (1-8 –ге дейін) сұрақтарды нөмірленген ватманарға жазып, аудиторияның әр бұрышына іліп қою

2-қадам әр топқа түс бөліп беру (қызыл, сары, жасыл, көк) әр топ ватманға өз түсінің маркерімен өз сұрағына жауап береді, (әуелі жеке сосын топта.

Сабақтың барысында топтағы оқушылар сабақтың  барлық кезеңдерінде ұпай  жинайды.

1 сұрақтың дұрыс жауабы 1 ұпаймен бағаланады

Өзін-өзі жинаған ұпайлармен бағалайды.

Жаңа тақырып

5 минут

Түсіну

1 «Миға шабуыл»

Мұғалім оқушыларға зат алмасуды түрлі суреттермен көрсету арқылы  және құпия хат шешуді ұсынады нәтижесінде жаңа  тақырып болып табылатын «Органикалық  заттар: Липидтер, олардың құрылысы, қасиеттері және атқаратын қызметі..» шығады.

Оқушылар жаңа  тақырып алдында топ пен құпияхат шешеді.

І топ. «Липидтер»

ІІ топ. «Көмірсулар,»

ІІІ топ. «Органикалық»

ІV топ. «моносахарид»

Жаңа  сабақты қолдану

20  мин

 

Түсіну, Талдау

«Біреуі-уйде, үшеуі — қонақта» әдісі

1-қадам сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. Тақырып, проблема бойынша білімнің көкейкестілігі

2-қадам оқушылырды үй тобына бөлу. Топ ішінде әр оқушыға жеке нөмір беріледі 1,2,3,4 деген өз нөмерлерін алады

Берілген уақытта, барлығы орындарынан тұрады, 1- нөмірлер сағат тілінің жүрісімен көрші топқа жиналады, 2- нөмірлер, 3- нөмірлер және 4 нөмірлер, әркім өз тобында жасалынған жұмысты өз қонақтарына жеткізеді.Постер қорғау

Жақсы қорғаған топ оқушыларға қарсы топтағылар өздерінің түсінгендік-теріне қарай қызыл фишка -5

Жасыл-4

Көк – 3

Сары -2

Қара – 1

ұпай беріп отырады.

Қорытынды

5 мин

Формативтік және суммативті бағалау

Инсерт –стратегиясы

Нені үйрендің?

Нені үйренгім келеді?

Не қызық болды?

Не қызық болмады?

Үй тапсырмасы

 

Сабақ барысында берілген балдарды  жинақтап топбасшылары мұғалімге алып келіп саралайды бағалайды

Органикалық  заттар: Липидтер, олардың құрылысы, қасиеттері және атқаратын қызметі.

Сабақтың өзіндік талдауы
тәжірибелік

сабақты бағалау

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Сабақ бойынша өзгертулер ____________________________________________________________________________________________________________________________

 

Мерзім Күні Сабақ. Биология. 10- сынып
Сабақтың

тақырыбы

Нуклеин қышқылдары: ДНҚ, оның құрылысы және жасушадағы рөлі
Жалпы мақсаты Нуклеин қышқылдары: ДНҚ, оның құрылысы және жасушадағы рөлі жайлы толық білім беру.
Күтілетін нәтижелер Нуклеин қышқылдары: ДНҚ, оның құрылысы және жасушадағы рөлі жайлы біліммен танысады.
Сабақ әдісі « Ротация» «Біреуі-уйде, үшеуі — қонақта» әдісі.
Керекті жабдықтар А4 қағаздары ережелер жазылған қағаздар, маркер ватман түрлі –түсті  қағаздар нөмірленген белгілер, стикерлер
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Бағалау
Кіріпе 1.Сыныппен амандасу.

2. Сыныпты топтарға топтарға бөлу

3. Үй тапсырмасын тексеру .

« Ротация» әдісі арқылы

 

1-қадам, сұрақтар дайындау (1-8 –ге дейін) сұрақтарды нөмірленген ватманарға жазып, аудиторияның әр бұрышына іліп қою

2-қадам әр топқа түс бөліп беру (қызыл, сары, жасыл, көк) әр топ ватманға өз түсінің маркерімен өз сұрағына жауап береді, (әуелі жеке сосын топта.

Сабақтың барысында топтағы оқушылар сабақтың  барлық кезеңдерінде ұпай  жинайды.

1 сұрақтың дұрыс жауабы 1 ұпаймен бағаланады

Өзін-өзі жинаған ұпайлармен бағалайды.

Жаңа тақырып

5 минут

Түсіну

1 «Миға шабуыл»

Мұғалім оқушыларға зат алмасуды түрлі суреттермен көрсету арқылы  және құпия хат шешуді ұсынады нәтижесінде жаңа  тақырып болып табылатын «Нуклеин қышқылдары: а-РНҚ, т- РНҚ, р- РНҚ және АТФ, олардың құрылысы және жасушадағы рөлі.» шығады.

Оқушылар жаңа  тақырып алдында топ пен құпияхат шешеді.

І топ. «а-РНҚ,»

ІІ топ. «, т- РНҚ,»

ІІІ топ. «р- РНҚ»

ІV топ. «АТФ»

Жаңа  сабақты қолдану

20  мин

 

Түсіну, Талдау

«Біреуі-уйде, үшеуі — қонақта» әдісі

1-қадам сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. Тақырып, проблема бойынша білімнің көкейкестілігі

2-қадам оқушылырды үй тобына бөлу. Топ ішінде әр оқушыға жеке нөмір беріледі 1,2,3,4 деген өз нөмерлерін алады

Берілген уақытта, барлығы орындарынан тұрады, 1- нөмірлер сағат тілінің жүрісімен көрші топқа жиналады, 2- нөмірлер, 3- нөмірлер және 4 нөмірлер, әркім өз тобында жасалынған жұмысты өз қонақтарына жеткізеді.Постер қорғау

Жақсы қорғаған топ оқушыларға қарсы топтағылар өздерінің түсінгендік-теріне қарай қызыл фишка -5

Жасыл-4

Көк – 3

Сары -2

Қара – 1

ұпай беріп отырады.

Қорытынды

5 мин

Формативтік және суммативті бағалау

Инсерт –стратегиясы

Нені үйрендің?

Нені үйренгім келеді?

Не қызық болды?

Не қызық болмады?

Үй тапсырмасы

 

Сабақ барысында берілген балдарды  жинақтап топбасшылары мұғалімге алып келіп саралайды бағалайды

Табылатын

«Нуклеин қышқылдары: а-РНҚ, т- РНҚ, р- РНҚ және АТФ, олардың құрылысы және жасушадағы рөлі.»

Сабақтың өзіндік талдауы
тәжірибелік

сабақты бағалау

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Сабақ бойынша өзгертулер ____________________________________________________________________________________________________________________________

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Мерзім Күні Сабақ. Биология. 10- сынып
Сабақтың

тақырыбы

Нуклеин қышқылдары: а-РНҚ, т- РНҚ, р- РНҚ және АТФ, олардың құрылысы және жасушадағы рөлі.
Жалпы мақсаты Нуклеин қышқылдары: а-РНҚ, т- РНҚ, р- РНҚ және АТФ, олардың құрылысы және жасушадағы рөлі жайлы толық білім беру.
Күтілетін нәтижелер Нуклеин қышқылдары: а-РНҚ, т- РНҚ, р- РНҚ және АТФ, олардың құрылысы және жасушадағы рөлі  жайлы біліммен танысады.
Сабақ әдісі « Ротация» «Біреуі-уйде, үшеуі — қонақта» әдісі.
Керекті жабдық-

тар

А4 қағаздары ережелер жазылған қағаздар, маркер ватман түрлі –түсті  қағаздар нөмірленген белгілер, стикерлер
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Бағалау
Кіріпе 1.Сыныппен амандасу.

2. Сыныпты топтарға топтарға бөлу

3. Үй тапсырмасын тексеру .

« Ротация» әдісі арқылы

Нуклеин қышқылдары дегеніміз не?  Нуклеин қышқылдары  нешеге бөлінеді? ДНҚ  оның құрылысы және жасушадағы рөлі толық сипаттама бер? т.б.

1-қадам, сұрақтар дайындау (1-8 –ге дейін) сұрақтарды нөмірленген ватманарға жазып, аудиторияның әр бұрышына іліп қою

2-қадам әр топқа түс бөліп беру (қызыл, сары, жасыл, көк) әр топ ватманға өз түсінің маркерімен өз сұрағына жауап береді, (әуелі жеке сосын топта.

Сабақтың барысында топтағы оқушылар сабақтың  барлық кезеңдерінде ұпай  жинайды.

1 сұрақтың дұрыс жауабы 1 ұпаймен бағаланады

Өзін-өзі жинаған ұпайлармен бағалайды.

Жаңа тақырып

5 минут

Түсіну

1 «Миға шабуыл»

Мұғалім оқушыларға зат алмасуды түрлі суреттермен көрсету арқылы  және құпия хат шешуді ұсынады нәтижесінде жаңа  тақырып болып табылатын «Нуклеин қышқылдары: а-РНҚ, т- РНҚ, р- РНҚ және АТФ, олардың құрылысы және жасушадағы рөлі.» шығады.

Оқушылар жаңа  тақырып алдында топ пен құпияхат шешеді.

І топ. «а-РНҚ,»

ІІ топ. «, т- РНҚ,»

ІІІ топ. «р- РНҚ»

ІV топ. «АТФ»

Жаңа  сабақты қолдану

20  мин

 

Түсіну, Талдау

«Біреуі-уйде, үшеуі — қонақта» әдісі

1-қадам сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. Тақырып, проблема бойынша білімнің көкейкестілігі

2-қадам оқушылырды үй тобына бөлу. Топ ішінде әр оқушыға жеке нөмір беріледі 1,2,3,4 деген өз нөмерлерін алады

Берілген уақытта, барлығы орындарынан тұрады, 1- нөмірлер сағат тілінің жүрісімен көрші топқа жиналады, 2- нөмірлер, 3- нөмірлер және 4 нөмірлер, әркім өз тобында жасалынған жұмысты өз қонақтарына жеткізеді.Постер қорғау

Жақсы қорғаған топ оқушыларға қарсы топтағылар өздерінің түсінгендік-теріне қарай қызыл фишка -5

Жасыл-4

Көк – 3

Сары -2

Қара – 1

ұпай беріп отырады.

Қорытынды

5 мин

Формативтік және суммативті бағалау

Инсерт –стратегиясы

Нені үйрендің?

Нені үйренгім келеді?

Не қызық болды?

Не қызық болмады?

Үй тапсырмасы

 

Сабақ барысында берілген балдарды  жинақтап топбасшылары мұғалімге алып келіп саралайды бағалайды

Табылатын

«Нуклеин қышқылдары: а-РНҚ, т- РНҚ, р- РНҚ және АТФ, олардың құрылысы және жасушадағы рөлі.»

Сабақтың өзіндік талдауы
тәжірибелік

сабақты бағалау

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Сабақ бойынша өзгертулер ____________________________________________________________________________________________________________________________

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Мерзімі : ___________

Сыныбы: ___________

 

Сабақ тақырыбы: § 11 Ферменттер, олардың  тіршілік әрекетін реттеудегі рөлі.

Сабақ мақсаты:  Нәруыз –макромолекулаларының құрылымы және қасиеттері, қызметі (катализаторлық)  туралы  түсінік, білімін қалыптастыру.

Сабақ міндеті:

  • оқушыларға тақырыпты өз бетінше оқып талқылауға, білім алуға көмектесу;
  • оқушылардың жеке тұлға ретінде қалыптасуы үшін өз ойларын топта және көпшілік ортада жеткізе алуға үйрету;
  • Оқушыларды топтық жұмыс барысындағы ережелерді сақтауға үйрете отырып, өзін-өзі мәдениеттілікке, тәрбиелікке бағыттауға орта құру.
  • Қарым-қатынас жасай отырып бірлесе білім үйренуге және оны өмірде қолдану жолдарын қарастыруға көмектесу.

Қолданатын модульдер :

  • Оқыту мен окудағы жаңа әдіс- тәсілдер.
  • Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
  • Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
  • Оқыту мен оқу ақпараттық –коммуникациялық технологиялар (АКТ) пайдалану
  • Оқытуды басқару және көшбасшылық
  • Талантты және дарынды балаларды оқыту

Стратегиялық іс-әрекет:

Психологиялық дайындық, «Биологиялық диктант», «Кесте толтыру»   «Миға шабуыл», «ДЖИГСО»

Күтілетін нәтиже:  Нәруыз –макромолекулаларының құрылымы және қасиеттері, қызметі (катализаторлық)    түсінік және білім қалыптасады

Сабақ кезеңдері Мұғалім іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Әдіс-тәсіл

дер

Дерек көздер Бағалау
Кіріспе

15 мин

Білу

1.Оқушылармен сәлемдеседі.

2 Шаттық шеңберге тұрғызып бір-біріне жылы лебіз айтыру.

Топқа бөлемін.

Әр топ парталарына өз атауларын қоямын.

3.Үй тапсырмасы: Кесте толтыру, «Биологиялық диктант»   әдісі

Мұғаліммен сәлемдеседі.

Бір-біріне қуаныш сыйлайтын тілектер айту. Бір екі үш төрт деп санау арқылы  4 топқа  бөліну.

 

 

 

Кесте толтыру, «Биологиялық диктант»

 

 

 

А4 қағаздары

Ережелер жазылған қағаздар

Сабақтың барысында топтағы оқушылар сабақтың  барлық кезеңдерінде ұпай  жинайды.

1 сұрақтың дұрыс жауабы 1 ұпаймен бағаланады

Өзін-өзі жинаған ұпайлармен бағалайды.

Жаңа

сабақтың танысты

рылымы

5 мин

Түсіну

1 «Миға шабуыл» 1.Оқушыларға жұмыртқаны жарып ондағы сүйықтық не деп аталады

деген сұрақ арқылы тақырыпты ашып алу

Мұғалім қойған сұрақтарға жауап беру арқылы  тақырыпты ашу, өз ойларын еркін жеткізу. «Миға шабуыл» АКТ,

 

Жаңа  сабақты қолдану

20  мин

 

 

 

 

 

 

 

Талдау

«Мағынаны ажырату» Мәтінді оқуды  және  «ДЖИГСО»

Плакаттар, түрлі-түсті қаламсаптар таратады

 

1-Қадам мәтінді қанша топқа  сонша бөлікке  бөлінеді

2-Жанұяның әр  мүшесіне тапсырма беріледі сабақ соңында  әр  жанұя мүшесі мәтінді толығымен біліп шығару  керек, сондықтан әр бөлікті оқитын топ мүшесі үлкен жауапкершілікпен  өз бөлігін оқуы керек, себебі ол өз ұяластарына оқығаның  жеткізе алмаса, мәтін толық меңгерілмей қалады.

Басқа топтарға барып өз оқыған мәтінді айтып түсіндіреді.Постер қорғау

«Мағынаны ажырату

 

«ДЖИГСО»

 

«Есеп шығару»

А4 қағаздар

Плакат

тар

түрлі-түсті қаламсап

тар

Стикер

Топтар

өзара бағалау

 

Қорытынды

5 мин

Формативтік және суммативті бағалау

Инсерт –стратегиясы

Нені үйрендің? Нені үйренгім келеді?Не қызық болды? Не қызық болмады?

Үй тапсырмасы

 

Сабақ барысында берілген балдарды  жинақтап топбасшылары мұғалімге алып келіп саралайды бағалайды

§ 11 Ферменттер, олардың  тіршілік әрекетін реттеудегі рөлі.

 

Инсерт

стратегиясы

 

Стикерлер Жиынтық баға

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

Мерзім Күні Сабақ. Биология. 10- сынып
Сабақтың

тақырыбы

Прокариоттық  жасушаның құрылысы. Бактериялық жасуша, оның құрылысы мен қызметінің ерекшеліктері.
Жалпы мақсаты Прокариоттық  жасушаның құрылысы. Бактериялық жасуша, оның құрылысы мен қызметінің ерекшеліктері туралы толық білім беру.
Күтілетін нәтижелер Прокариоттық  жасушаның құрылысы. Бактериялық жасуша, оның құрылысы мен қызметінің ерекшеліктері туралы біліммен танысады.
Сабақ әдісі « Веер» «ББҮ»стратегиясы әдісі.
Керекті жабдық-

тар

 Көрсетілім: №1 зертханалық жұмысы.  Эукариоттық (өсімдік, жануар, саңырауқұлақ)  және прокариоттық (бактериялық) жасушалардың құрылысы
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Бағалау
Кіріпе Білу

1.Оқушылармен сәлемдеседі.

2 барлық оқушыларға бір бір тілек қағаздарына жазып болып, оны мыжғылап жұдырықтаған соң сыныптастарына қарай лақтыруларын айтамын.

Топқа бөлемін.

Әр топ парталарына өз атауларын қоямын.

3.Үй тапсырмасы: «Веер»

 

Мұғаліммен сәлемдеседі.

Бір-біріне қуаныш сыйлайтын тілектер айту. Бір екі үш төрт деп санау арқылы  4 топқа  бөліну.

Сұрақ түзеді, жауап жазады тексереді және топбасшылары бағалайды

Нуклеин қышқылдары дегеніміз не?  РНҚ нешеге бөлінеді?  а-РНҚ дегеніміз не? т- РНҚдегеніміз не?, р- РНҚ дегеніміз не?   АТФ, олардың құрылысы және жасушадағы рөлі.? Ферменттер дегеніміз не? олардың  тіршілік әрекетін реттеудегі рөлі қандай? т.б.

Сабақтың барысында топтағы оқушылар сабақтың  барлық кезеңдерінде ұпай  жинайды.

1 сұрақтың дұрыс жауабы 1 ұпаймен бағаланады

Өзін-өзі жинаған ұпайлармен бағалайды.

Жаңа тақырып

5 минут

Түсіну

1 «Миға шабуыл»

Мұғалім оқушыларға зат алмасуды түрлі суреттермен көрсету арқылы  және құпия хат шешуді ұсынады нәтижесінде жаңа  тақырып болып табылатын «Прокариоттық  жасушаның құрылысы. Бактериялық жасуша, оның құрылысы мен қызметінің ерекшеліктері.» шығады.

Оқушылар жаңа  тақырып алдында топ пен құпияхат шешеді.

І топ. «Прокариоттар»

ІІ топ. «Бактерия»

ІІІ топ. «Ферменттер»

ІV топ. «Эукариоттар»

Жаңа  сабақты қолдану

20  мин

 

Түсіну

Талдау

«Мағынаны ажырату»

«Білемін, Білгім келеді, Білдім» әдісі

Мәтінді оқуды

Плакаттар, түрлі-түсті қаламсаптар таратады

 

3 бағандағы ақпаратты аудиторияда қалған сұрақтарға  (мұғалім) өзім жауап беремін немесе қандай әдебиеттерден жауап табуға болатынын айтамын

Білемін Білгім келеді Білдім

Прокариоттық  жасушаның құрылысытуралы не білеміз?

Постер қорғау

Жеке жұмыс: мәтінінің мазмұнын оқып,  «Білемін»  бағаның толтыру, «Білгім келеді» бағанындағы  сұрақтарға  жауап іздеу, «Білдім» бағанына жаңадан алған ақпараты жазу.

Жақсы қорғаған топ оқушыларға қарсы топтағылар өздерінің түсінгендік-теріне қарай қызыл фишка -5

Жасыл-4

Көк – 3

Сары -2

Қара – 1

ұпай беріп отырады.

Топтар

өзара бағалау

 

Қорытынды

5 мин

Формативтік және суммативті бағалау

Инсерт –стратегиясы

Нені үйрендің?

Нені үйренгім келеді?

Не қызық болды?

Не қызық болмады?

Үй тапсырмасы

Сабақ барысында берілген балдарды  жинақтап топбасшылары мұғалімге алып келіп саралайды бағалайды

§  Прокариоттық  жасушаның құрылысы. Бактериялық жасуша, оның құрылысы мен қызметінің ерекшеліктері.

Сабақтың өзіндік талдауы
Тәжіри

белік

сабақты бағалау

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Сабақ бойын

ша өзгертулер

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите свой комментарий!
Пожалуйста, введите ваше имя здесь