ГЛАВНАЯ Образцы планов Биология Биология 8 сынып қысқа мерзімді сабақ жоспар ҚМЖ жаңартылған бағдарлама

Биология 8 сынып қысқа мерзімді сабақ жоспар ҚМЖ жаңартылған бағдарлама

1858
0
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Жасушалық биология

Мектеп:

 Мұғалімнің аты-жөні:  Сынып: 8                               Қатысқандар:                     Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы: Зертханалық жұмыс. Өсімдіктер мен жануарлардың ұлпаларын классификациялау. Жасушалардың формасына, мөлшері мен қызметіне қарай әртүрлілігі. Өсімдік ұлпаларының әртүрлілігі: түзуші, жабын, негізгі, өткізгіш, механикалық, бөліп шығарушы ұлпа
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары: 8.4.2.1 Өсімдіктер мен жануарлардың ұлпаларын классификациялау

8.1.2.1-«жасуша», «ұлпа», «мүше», «мүшелер жүйесі» ұғымдарды түсіндіру;

Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар білуі керек: жасушаны, ұлпаны, мүшені, мүшелер жүйесін тани біледі.
Көптеген оқушылар білу керек: Өсімдік пен жануар ұлпаларының түрлерін ажырата алады. Жасуша органоидтарының құрылысы мен қызметтерін біледі
Кейбір оқушылар білу керек: Әр ұлпалардың атқаратын қызметтерін біледі. Өсімдік пен жануар жасушалардың құрылысы мен атқаратын қызметтерін  салыстыра алады.
Бағалау критерийі Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:

* Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйелерін біледі.

* Өсімдік пен жануар ұлпаларын ажырата алады.

* Өсімдіктер мен жануарлар жасушаларын салыстырады.

Тілдік мақсаттар Пәндік лексика және терминалогия: вакуоль, цитоплазма, пластидтер, мембрана, прокариоттар, эукариоттар

Оқытудың тілдік мақсаты: жасуша, ұлпа, мүше,ағза

Диалог құруға:

— жасуша бөліктерін анықтаңдар.

-жасуша бөліктерін сипаттаңдар

-«органоид»деген терминге анықтама беріңдер

-пластидтің құрылысы мен қызметі туралы айтыңдар

Жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Жасуша-cell-клетка

Ұлпа-tissue-ткан

Цитоплазма-Cytoplasm

Ядро-The nucleus

Құндылықтарға баулыту Жауапкершілік, коммуникативтік қарым-қатынас жасау қабілеті
Пәнаралық байланыс Химия-жасушаның құрамы жағдайында байланысады

Физика-жасушада процестердің жүру кезінде байланысады

Ағылшын тілі-термин сөздермен жұмыс

Алдыңғы білім Дихотомиялық кілттер және олардың қолданылуы
                                                          

                                                      Сабақтың  барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңі Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Ұйымдастыру кезеңі

 

Сәлемдесу

 

 

 

Сабақтың басы

(10 мин)

Сынып пазл арқылы төрт топқа бөлінеді

І топ-Жасуша

ІІ топ- Ұлпа

ІІІ топ -Мүше

ІҮ топ- Мүшелер жүйесі

Үй тапсырмасы:

Тапсырма №1 (ұжымдық жұмыс)

«Логикалық сәт» Айтылым әрекеті (сұрақ-жауап) үй тапсырмасына кері байланыс

1. Тірі ағзаларды сипаттайтын және топ бойынша бөлетін биология бөлімі

2. Систематиканың негізін салған ғалым

3. Ең ірі систематикалық категория

4. Прокариот ағза

5. Қор заты – гликоген болатын ағзалар

6. Дихотомиялық тірек сөздерді ұсынған ғалым

Жетон арқылы бағалау

Пазлдар беріледі

 

 

 

 

Интербелсенді тақта,

7 сынып Биология «Атамұра» баспасы

Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы

(25 мин)

 

 

 Жаңа тақырып

Оқушылардың зейінін шоғырландыру

«Миға шабуыл» әдісі (Тыңдалым әрекеті). Экранда жасушаға байланысты бейне ролик көрсетілім

— оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтау                                                                            — сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау

Термин сөздерді үш тілде жазып алу. (Жазылым әрекеті )                                                       №2.Тапсырма.  Зертханалық жұмыс                                         «Зерттеу әдісі». (топтық жұмыс)                                        Мақсаты:Жасушаның органоидтарын, өсімдік пен жануар ұлпаларын анықтай білу дағдыларын қалыптастыру.

                        Дескриптор Балл
Екі жасушаны салыстыра отырып, айырмашылықтарын біледі 1
Микроскоппен қарау арқылы өсімдік ұлпаларына тән ерекшеліктерді біледі 1
Жануар ұлпаларының ерекшеліктерін, атқаратын қызметтерін атай алады. 1

 

№3. Тапсырма

«Ойлан. Бірік. Бөліс» әдісі (жұптық жұмыс)

Оқушылардың жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйелері түсініктерін анықтау

(Айтылым әрекеті)

1. Суреттерді қарастырыңыз.

(а) Тіршілік деңгейін қарапайымнан бастап, күрделену ретін жазыңыз.

 

 

 
     A B C D       E

5 ……………………………………..

4 ……………………………………..

3 ……………………………………..

2 ……………………………………..

1 ……………………………………..

(b) Тіршіліктің А және В деңгейіне анықтама беріңіз.

…………………………………………………………………………..

…………………………………………………………………………..

(с) Қалай ойлайсыз ағзада жасуша көп пе әлде ұлпа ма? Жауабыңызды түсіндіріңіз.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Тапсыр

ма

          Дескриптор     Балл
1 Жасуша, ұлпа,мүше, мүшелер жүйесінің деңгейін, ретін анықтайды 1
Жасуша мен ұлпа ұғымдарын түсіндіреді 1
2 Өсімдік пен жануар жасушасын бірінші белгі бойынша ажыратады 1
Екінші белгілері бойынша ажыратады 1

№4. Тапсырма. «Кір жаятын жіп» әдісі. Мақсаты: термин сөздермен жұмыс. Түсті қағаздарға терминдерді жазып,жіпке жапсырады.Сөздердің көптігіне, маңыздылығына қарай бағаланады.

 

https://www.youtube.

com/watch?v=X0bQ

Dr9oKps

 

 

 

 

 

 

Презентация

 

 

 

 

 

 

Микроскоп, жуа, пинцет,қайшы, дайын препараттар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үлестірме материалдар, А4, маркерлер, оқулық, Биолог анықтамалығы №2-2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Стикерлер, маркер

Сабақтың соңы   «Социометрия» әдісі бойынша кері байланыс жасау.

 

Бағалау парақшасы

 

Оқушы

Аты жөні

«Логикалық сәт» әдісі «Зерттеу» әдісі «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі  «Кір жаятын жіп»әдісі Қалыптастырушы бағалау
 

1.

         
2.          
3.          
Үлестірме қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(10 мин)
Саралау – Сіз қандай тәсілмен қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілеті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

 

Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Оқушыларға тақырыпқа сай жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды бере отырып, қабілетті оқушыларға қосымша тапсырмалар жинақтап қоямын Сабақ тақырыбына қатысты бағалау шынайы болды. Тақырып оқушыларға жаңа ақпарат болғандықтан, оқушылардың берген  жауаптарына қолдау көрсету арқылы бағаланады. Микроскоппен жұмыс кезінде скальпел, пинцет қолданғанда қауіпсіздік техникасын сақтау
Рефлексия  Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқуларболды ма және неліктен?

 

Сабақ өз мақсатына жетті деп есептеймін, бірақ оқушылар үшін жаңа тақырып болғандықтан зерттеушілік дағдыны қажет етеді. Зертханалақ жұмыс оқушыларда қызығушылық тудырады. Сабақ барысында белсенді жұмыстар болып, тиімді әдістермен ұштасып өтті. Оқушылар бұл сабақта жасуша, ұлпа, мүшелер туралы білімдерін бекітті. Жоспарда бөліеген уақытымды тиімді пайдалана алдым.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.      Зертханалық жұмысты бақылап, дұрыс тұжырым жасалуы

2.      Топтасып, жұптасып тақырып мазмұнын аша білу

 

 

Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.      Егер оқушыларды бұданда көбірек ынталандырсам.

2.      Белсенді әдістерді қолданып пікірталастар тудырса

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері, қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтардане нәрсеге назар аудару қажет?

·         Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйелерін жүйелерін түсіндіреді
·         Өсімдік пен жануар жасушаларын ажырата алады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ : Биология

 

 

Мектеп
Күні: Мұғалімнің есімі: 
Сынып:8 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Та0ырыбы Эукариоттық және прокариоттық жасушалардың құрылысы
Сабақ негізделген

оқу мақсаты (мақсаттары):

8.4.3.2 эукариот және прокариот жасушалардың құрылысын салыстыру
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар:Прокариоттық  жасушаның құрылысын біледі Микробиология ғылымының даму тарихымен танысады.
Оқушылардың басым бөлігі:Прокариоттық  жасушаның құрылысын талдай алады.  Алғашқы организмдерді түсінедіне жататынын біледі.
Кейбір оқушылар:Прокариотты ағзалар мен эукариотты ағзаларды бір – бірімен салыстыра алады
Бағалау критерийі Прокариот және эукариот жасушаларының негізгі айырмашылықтарының неде екендігін талдайды

Өсімдік, жануар және бактерия жасушаларының құрылыстарын салыстырады

Жасушаның құрылымы мен қызметі туралы біледі

Микроорганизмдер туралы  түсінік боладыр

Микробиология ғылымына үлес қосқан ғалымдар жайлы талқылайды

Тілдік мақсат: Оқушылар…  (істей) алады:

Оларға қандай ағзалар кіретінін және неліктен олай екенін түсіндіре алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:Прокариот, эукариот, цианобактерия
Сыныптағы диалог (жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер):
Талқылауға арналған тармақтар:

 1.Прокариоттық жасушасының құрылысы

2. Қарапайымдар құрылысты алғашқы организмдер

3.Микробиология ғылымына үлес қосқан ғылымдар

Бағалау критерийі
1 Микроорганизмдерге не жататынын білу

2 Микробиология ғылымына үлес қосқан ғалымдар  туралы білу

Жазылым бойынша ұсыныстар: Оқулық бойынша берілген тапсырмаларды орындау
Құндылықтар Өмір бойы білім алу, ынтымақтастық, құрмет, азаматтық жауапкершілік
АКТ дағдысынқолдану Интербелсенді тақта аудиовизуалды материалды  демонстрациялауға қолданылады.
Пәнаралықбайланыс Жаратылыстану
Алдыңғы тақырып Өтілген материалдарды бір-біріне сұрақтар қойғызу арқылы қайталап шығу
Жоспар
Жоспарлан-ған уақыт Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз). Ресурстар
Басталуы.

 

 

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Топқа бөлу

Сабақ мақсатын тұжырымдау үшін сұрақтар қойылады. «бүгінгі сабақта қандай мақсатпен жұмыс жасайсыңдар?», «бүгін біз не үйренуіміз керек?», «нені орындай алуымыз керек?» мұғаліммен бірлесіп сабақ мақсатын тұжырымдау

«Ферменттер » тақырыбына роунд-робин жасату арқылы үй тапсырмасын бекіту.

Кестемен жұмыс

қосылыстар Нәруыз биосинтезіндегі рөлі
Днқ  
А днқ  
Т днқ  
Р рнқ  
Атф  
Аминқышқылдар  
ферменттер  

 

Дұрыс жауабы: Жасуша тіршіліктің құрылымдық және функционалдық бірлігі. Барлық тірі ағзалар жасушаларының құрылысы, химиялық құрамы, негізгі тіршілік әрекеттері ұқсас.

 

 

 

Бор , оқулық, тақта

 

НҚ тақырыбы туралы өз білетіндерін ортаға салады

Ортасы.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жасушалық құрылысы бар тірі ағзалар прокариоттар және эукариоттар болып екі топқа бөлінеді. Эукариоттарға (ядросы бар) өсімдіктердің, жануарлардың және саңырауқұлақтардың барлығы жатады.
Өсімдік жасушасында пластидтер, ірі вакуоль және жасунықтан тұратын жасуша қабығы бар. Қор заты крахмал.
Саңырауқұлақ жасушаларының қабырғасы хитиннен түзілген, пластидтері болмайды. Қорға жиналатын зат-гликоген.
Жануар жасушаларында жасуша қабырғасы тығыз болмайды, пластид және нағыз вакуоль жоқ.
Бактериялар, олардың ішінде цианобактериялар прокариоттарға (ядросы жоқ, сақиналы ДНҚ-ның тек бір молекуласы ғана болады. Оны жарғақша қоршамайды, сондықтан тікелей цитоплазмада жатады) жатады.
Прокариот цитоплазмасында ұсақ, қарапайым құрылысты рибосомалар болады. Прокариот жасушаларында митохондриялар мен хлоропластар жоқ, олардың рөлін арнаулы жарғақша қатпарлары атқарады.

 

Практикалық бөлім  Топтық жұмыс

1 «Миға шабуыл»

Мұғалім оқушыларға сұрақтар қояды түрлі суреттермен көрсету арқылы  және құпия хат шешуді ұсынады нәтижесінде жаңа  тақырып болып табылатын Прокариоттар

1   Прокариоттар дегеніміз қандац ағзалар?

2    Прокариоттар мен эукариоттардың айырмашылығы бар ма?

1 топ:     Прокариоттыы ағзаларды атау

2 топ:     Микробиология ғылымының даму кезеңдері

3 топ:     Үлес қосқан ғалымдар

4 топ:     Сұрақтар дайындау

Бағалау Әткіншек әдісі арқылы орындалады

Жұптық жұмыс

Кластер жасау

                                 Микробиология

 

 

 

Есептер шығару

1.ДНҚ молекуласының учаскесі 10 нм құрайды. Бұл учаскеде неше нуклеотид?

2. ДНҚ –ның бір молекуласындағы  цитозинді нуклеотид 26 пайызды құрайды. ДНҚ молекуласы  құрамындағы басқа нуклеотидтердің пайыздық құрамын анықта.

  Бағалау Екі жұлдыз бір тілек әдісі арқылы орындалады

 Жеке жұмыс

Тақырыпқа сәйкес суреттер

 

Сол суреттерге қарап, олардың эукариотты, прокариотты екенін ажырату

Кластер жасау

 

 

 

Есептерге өтілген материалдарды қолданады

Аяқталуы

 

Формативтік және суммативті бағалау

Нені үйрендің?

Нені үйренгім келеді?

Не қызық болды?

Не қызық болмады?

Үй тапсырмасы

Ферменттер тақырыбына қосымша материалдар іздестіру

 

Формативті бағаны суммативті бағаға айналдырады
Рефлексия .

1.Сабақ/оқу мақсаттары

шынайы ма? Бүгін оқушылар

не білді?

2. Мен  жоспарлаған

саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім

бе?

3.Мен өз жоспарыма қандай

түзетулер енгіздім және неліктен?

 

 Прокариотты ағзалар туралы түсінік алып, оларға не жататынын білді

 

 

Кластер тиімді, себебі соған қарай отырып әрбәр ғалымның пікірлері мен жаңалықтарын тұжырымдайды

 

 

 

 

 

Зертханалық жұмысты орындату;№ зертханалық жұмыс.

Тақырыбы: Өсімдік, жануар және бактерия жасушаларының құрылысы.

Мақсаты:Олардың құрылысындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарды табу.

Жұмыс барысы: 1.Өсімдік, жануар және бактерия микропрепараттарын зерделеп қарау.

2.Микропрепаратты және оқулықты пайдалана отырып, төмендегі кестені толтыру.

Жасушаның бөліктері және органоидтары Өсімдік жасушасы Жануар жасушасы Бактерия жасушасы
1 Қабық      
2 Цитоплазма      
3 Ядро      
4 Үлкен вакуоль      
5 Пластидтер      
6 Лизосомалар      
7 ЭПТ (эндоплазмалық тор)      
8 Митохондриялар      
9 Гольджи жиынтығы      
10 Рибосомалар      
11 Микроденешіктер      
12 Талшықтар, кірпікшелер      
13 Хромосомалар      
14 Ядрошықтар      
15        

 

3.Осы жасушалардың ұқсастық және айырмашылық себептері туралы жалпы қорытынды жаса.

Қорытынды: 1. Жасуша- тіршіліктің құрылым-қызмет өлшем бірлігінің негізі. Барлық ағзалар жасушалардан тұрады.

2.Барлық ағзалар жасушаларының химиялық құрамы, құрылысы және атқаратын қызметтері ұқсас.

3.Жаңа жасушалар бастапқы жасушалардың бөлінуі арқылы түзіледі.

4.Кез келген жасуша өсімдіктер мен жануарлардың барлық жасушаларына тән  үш құрамбөліктен: қабықша, ядро және цитоплазмадан құралады.

 

 

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите свой комментарий!
Пожалуйста, введите ваше имя здесь